Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 16:39
Reklama KD Market

Burmistrz Lightfoot pod presją EPA ws. zakładów przerobu złomu

Pod naciskiem administracji prezydenta Joe Bidena burmistrz Lori Lightfoot bezterminowo opóźniła podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie uruchomienia zakładów przerobu złomu na południowym-wschodzie Chicago, w jednym z najbardziej zanieczyszczonych rejonów w kraju.

Burmistrz poleciła miejskiemu Departamentowi Zdrowia Publicznego przeprowadzenie dokładniejszego badania dotyczącego zagrożeń dla zdrowia mieszkańców rejonów Southeast Side, gdzie firma Reserve Management Group (RMG) z Ohio chce rozdrabniać złom z samochodów i inne odpady metalowe. Dzielnica, gdzie miałyby powstać zakłady, zamieszkała jest głównie przez Latynosów i czarnoskórych o niskich dochodach.

Firma RMG w dużej mierze zakończyła budowę zakładów, gdzie ma być składowany, a następnie rozdrabniany złom. To teren po byłej hucie Republic Steel, w pobliżu Avenue O i 116th Street na południowym-wschodzie Chicago. RMG potrzebuje jednak pozwolenia od władz miasta na uruchomienie działalności.

W rejonie, gdzie powstać ma złomowisko, znajduje się szkoła średnia George Washington High School. Po ogłoszeniu planów RMG mieszkańcy dzielnic w rejonie Southeast Side rozpoczęli protesty, a jedna z grup społecznych prowadziła nawet przez miesiąc strajk głodowy. Reprezentujący ich prawnicy złożyli petycję do federalnego Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Sprawą zajęła się federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Michael Regan, zarządzający EPA, w liście do burmistrz Lori Lightfoot zwraca uwagę, że południowo-wschodnie obszary Chicago już należą do najgorszych w kraju w różnych kategoriach zanieczyszczeń środowiska.

W silnie uprzemysłowionych dzielnicach wzdłuż rzeki Calumet władze federalne i stanowe monitorują 250 miejsc uznanych za silnie zanieczyszczone. Od 2014 r. wszczęto postępowania w związku z naruszeniem zapisów ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act) wobec co najmniej 75 firm prowadzących działalność na Southeast Side.

Z badania zleconego w 2020 r. przez miejski Departament Zdrowia Publicznego wynikało, że powietrze w południowo-wschodnich dzielnicach Chicago ma wysoki wskaźnik zanieczyszczenia, a ponadto ziemia na podwórkach, boiskach i placach zabaw jest skażona metalami ciężkimi i toksycznymi chemikaliami z obecnych i nieistniejących już zakładów. Przyczyniła się do tego m.in. huta Republic Steel i inni producenci stali, którzy opuścili ten obszar kilkadziesiąt lat temu.

„Miasto podziela zaangażowanie EPA w sprawiedliwość w zakresie ochrony środowiska i zdrowia publicznego, i oczekujemy współpracy w celu przeprowadzenia uczciwej, dokładnej i terminowej analizy sprawy, aby poinformować o naszych przyszłych decyzjach dotyczących wniosku RMG o zezwolenie na prowadzenie zakładów” – czytamy w oświadczeniu burmistrz Lightfoot.

Do końca roku jej administracja ma zlecić Departamentowi Zdrowia Publicznego ocenę, czy proponowane operacje przemysłowe doprowadziłyby do stworzenia zagrożenia zdrowia w częściach miasta obciążonych wysokim poziomem zanieczyszczeń.

„Musimy mieć pewność, że każdy Amerykanin oddycha bezpiecznym powietrzem, niezależnie od jego kodu pocztowego” – napisali we wspólnym oświadczeniu Demokraci reprezentujący Illinois w Kongresie USA: senatorowie Dick Durbin i Tammy Duckworth oraz kongresmenka Robin Kelly.

Firma RMG zapewniła, że w przeprowadzonych badaniach modelowania jakości powietrza proponowany rozdrabniacz złomu spełnił wszystkie obowiązujące normy środowiskowe i zdrowotne. Firma „stworzy nowy standard branżowy, który będzie służył jako krajowy model wychwytywania i kontroli emisji zanieczyszczeń z dużych zakładów recyklingu”, w tym konkurencyjnego rozdrabniacza w dzielnicy Pilsen.

RMG kupiła biznes w dzielnicy Lincoln Park od rodziny Labkon, która prowadziła zakłady General Iron Industries w pobliżu North i Clybourn. Labkonowie, jak doniósł dziennik „Chicago Tribune”, chronili swoje interesy dzięki lobbystom i wspieraniu datkami kampanii polityków. W ostatniej dekadzie rodzina miała przekazać na ten cel ponad pół miliona dolarów, wspierając m.in. kampanie byłych burmistrzów Richarda M. Daleya i Rahma Emanuela. Adam Labkon jest współwłaścicielem zakładów RMG, które mają powstać na terenach Southeast Side.

Mariusz Misiewiczjest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.Mariusz „Mario” MisiewiczHomeSmart Connecttel. (773) 412-0517e-mail: [email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama