Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 10:17
Reklama KD Market

Łucja Mirowska-Kopeć: Niech Chicago będzie w ten weekend biało-czerwone (PODCAST)

Łucja Mirowska-Kopeć: Niech Chicago będzie w ten weekend biało-czerwone (PODCAST)

Rzecznik prasowy Komitetu Parady Trzeciomajowej oraz sekretarz korespondencyjny Związku Klubów Polskich, Łucja Mirowska-Kopeć, zaprasza całą Polonię do udziału w wydarzeniach obchodów Święta Dnia Konstytucji 3. Maja. „Nie będziemy mogli maszerować po Columbus Drive, ale niech Chicago będzie biało-czerwone w ten majowy weekend” – apeluje Mirowska-Kopeć.  

Joanna Trzos: W tym roku Parada 3 Maja w Chicago będzie wirtualna, ale odbędzie się część towarzyszących imprez okolicznościowych. W odróżnieniu od ubiegłego roku, w ostatnią niedzielę 25 kwietnia zostały przeprowadzone wybory Królowej Parady 3 Maja. 

Łucja Mirowska-Kopeć: Tak w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z wyjątkową sytuacją, jeśli chodzi o wybory Królowej Parady 3 Maja, bo Żaneta Marcinik, która została wybrana w 2019 r. była jedyną jak do tej pory królową panującą przez dwa lata. Była to też wyjątkowa sytuacja dla naszego komitetu organizacji parady, ponieważ w ubiegłym roku, jak wiadomo, parada została odwołana. W 2020 r. sytuacja związana z pandemią spadła na nas nagle, zresztą tak jak wszyscy ludzie na całym świecie, byliśmy wtedy w szoku. Później doszliśmy do wniosku, że musimy coś zrobić i zorganizowaliśmy paradę wirtualną. W tym roku rozpoczęliśmy przygotowywania do parady i praktycznie do połowy kwietnia czekaliśmy na ostateczne decyzje władz miejskich odnośnie tego, czy się odbędzie, czy nie. Nie chcieliśmy sami odwoływać parady, by nie stracić naszego preferencyjnego miejsca i daty, czyli pierwszej soboty maja, bo jest to tradycyjny termin parady trzeciomajowej. Dopiero pod koniec kwietnia otrzymaliśmy ostateczną odpowiedź od władz miasta, że parada nie może się odbyć, ale nasze preferencyjne miejsce i data kolejnej parady zostały utrzymane. Mamy nadzieję, że parada w 2022 roku zaplanowana na pierwszą sobotę maja odbędzie się normalnie. 

Wybory Królowej Parady 3 Maja odbyły się w ostatnią niedzielę 25 kwietnia w sali bankietowej Lone Tree Manor w Niles. Czy łatwo było zorganizować taką imprezę przy obowiązujących restrykcjach?

– Udało się, co prawda też bardzo długo czekaliśmy z decyzją, czy wybory zorganizować, czy nie. W związku z ciągle zmieniającymi się restrykcjami covidowymi nie można było wszystkiego przewidzieć, np. ile osób będzie mogło przebywać w sali. Ponieważ w ubiegłym roku wybory zostały odwołane, podjęliśmy decyzję, że damy szansę kandydatkom, które miały wystąpić rok temu. Z dziewięciu dziewcząt, które zgłosiły się w ub. roku, pięć zdecydowało się uczestniczyć w tegorocznych wyborach Królowej Parady 3 Maja. Mieliśmy zatem mniej kandydatek, a także osób uczestniczących w imprezie, bo musieliśmy się dostosować do wymogów sanitarnych.  

Jaka jest historia tych wyborów?

– To były już 22. wybory Królowej Parady 3 Maja, gdyby ubiegłoroczne zostały przeprowadzone, to mielibyśmy w tym roku 23. edycję tej imprezy. Od 2003 r., kiedy odbyły się 4. wybory, nagrodami są stypendia. W kolejnych latach podwyższaliśmy poprzeczkę kandydatkom, które muszą wykazać się wiedzą i zaprezentować swoje umiejętności i zdolności. Każdego roku w konkursie startuje od 10 do 12 dziewcząt, ale były lata, kiedy mieliśmy 24 kandydatki. Zainteresowanie wyborami jest i dużo dziewcząt chce w nich uczestniczyć. Nagradzanie dziewcząt stypendiami jest bardzo ważne, bo jako organizatorzy tego konkursu chcemy wspierać młodzież w ich dążeniu do zdobywania wyższego wykształcenia, a następnie wspaniałych miejsc pracy. Chcemy ich zachęcić do działalności społecznej, a może w przyszłości politycznej, bo chcemy mieć fantastyczną reprezentację polonijną tutaj w społeczeństwie amerykańskim. Chciałabym podkreślić, że wszystko to, co się dzieje wokół trzeciomajowych obchodów, nie mogłoby się odbyć, gdybyśmy nie mieli sponsorów, którzy także fundują stypendia przyznawane w wyborach Królowej Parady 3 Maja. Mamy także duże wsparcie od Konsulatu Generalnego RP w Chicago. 

Jakie kryteria brane są pod uwagę przy ocenie kandydatek na Królową Parady Trzeciomajowej?

– Ten konkurs nie jest konkursem na miss. Nie skupiamy się wyłącznie na wyglądzie kandydatek, oczywiście wdzięk, czy sposób poruszania się, są brane pod uwagę, ale chcemy żeby kandydatka, a póżniej Królowa Parady 3 Maja, miała wiedzę, zainteresowania i była związana ze środowiskiem polonijnym. Szukamy osoby, która działa w tym środowisku i chce tą działalność kontynuować. Chcemy, żeby byli to liderzy polonijni.  

Jakie obowiązki spoczywają na Królowej Parady 3 Maja? 

– Przede wszystkim udział we wszystkich wydarzeniach związanych z paradą i obchodami święta Konstytucji Trzeciego Maja, spotkania z mediami i ze środowiskiem amerykańskim, odpowiednie reprezentowanie młodzieży polonijnej, jak i komitetu parady. W ciągu całego roku Królowa Parady powinna brać udział w imprezach, które organizuje Związek Klubów Polskich, a także w imprezach, na które nasza organizacja jest zapraszana. 

Parada w 2019 roku fot. arch. Łucji Mirowskiej-Kopeć

Czy wirtualną paradę, która w tym roku odbędzie się zamiast tej w centrum Chicago, trudno jest zorganizować?

– Najważniejszy jest pomysł na organizację takiego przedsięwzięcia. W ubiegłym roku musieliśmy bardzo szybko podjąć decyzję, co robimy, więc naszym mottem było „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Cała Polonia, a także osoby z Polski, z całego świata, wysłały nam zdjęcia ze wspomnieniem parad, które opublikowaliśmy na naszej stronie. Nie chcieliśmy powtarzać tego w tym roku, więc hasło przewodnie naszej tegorocznej wirtualnej parady brzmi „Ocalić od zapomnienia”. 

Na kiedy została zaplanowana i jaki przebieg będzie miała tegoroczna wirtualna parada?

– Trzeciomajową wirtualną paradę rozpoczniemy w sobotę 1 maja o godz. 11.30 am, bo to czas tradycyjnego otwarcia parady na Columbus Drive w centrum. Rozpoczniemy wszystko od hymnu polskiego. Transmisja na żywo będzie dostępna na naszej stronie polishparade.org i na naszym Facebooku. W kolejnych dniach w Internecie będziemy relacjonować też kilka wydarzeń, które będą mogły się odbyć się z udziałem zaproszonych gości: będzie to tradycyjna msza dziękczynna w kościele św. Trójcy w niedzielę 2 maja i złożenie kwiatów pod pomnikiem Kościuszki, które organizuje Związek Narodowy Polski, a także podniesienie flagi polskiej 3 maja na Daley Plaza, organizowane wspólnie z Konsulatem Generalnym RP.  Ponadto publikujemy na naszej stronie facebookowej, a także na stronie parady (polishparade.org) wywiady z osobami, które w jakiś sposób związane były z paradą. Ogłosiliśmy konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży, a także konkurs dekoracji posesji skierowany do właścicieli domów, jak i biznesów. Nagrody wręczymy w sobotę 1 maja podczas relacji z wirtualnej parady. 

Zachęcamy wszystkich, nie tylko w Chicago i na przedmieściach, ale także poza stanem Illinois, do udekorowania domów i biznesów, czy samochodów, biało-czerwonymi kolorami, by polskie barwy narodowe były w tych szczególnych dniach majowych widoczne. Im więcej, tym lepiej, po prostu pokażmy swoją obecność.

Dziękujemy za rozmowę. 


fot. arch. Łucji Mirowskiej-Kopeć

fot. arch. Łucji Mirowskiej-Kopeć

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama