Trasa znana, ale zawodnikom wstęp wzbroniony
Rajd Polski, sztandarowa impreza sportu motorowego w kraju, po wielu latach opuszcza tereny Dolnego śląska i przenosi się ma Warmię i Mazury. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy zaprezentowali przebieg trasy, zapowiadając jednocześnie surowe sankcje wobec zawodników, którzy będą usiłowali trenować na odcinkach specjalnych.
62. Rajd Polski będzie drugą z dziewięciu tegorocznych eliminacji mistrzostw Europy kierowców. łączna długość trasy wynosi 1022 km, z czego 272 km stanowią odcinki specjalne. Jako jedyna tej rangi impreza na starym kontynencie będzie tzw rajdem szutrowym, którego wszystkie odcinki odbywają się na drogach o luźnej nawierzchni.
Podejmując decyzję o przeniesieniu Rajdu Polski Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego kierował się kilkoma względami - wyjaśnił prezes PZM, Andrzej Witkowski - Po pierwsze - chcemy dać każdemu organizatorowi równe szanse goszczenia tej imprezy. Po drugie - tereny na Warmii i Mazurach umożliwiają zorganizowanie rajdu na drogach szutrowych, zgodnie ze światowymi tendencjami. Rywalizacja na takiej nawierzchni jest ciekawsza, a jednocześnie bezpieczniejsza. Nie ukrywamy także naszych ambicji by w przyszłości Rajd Polski uzyskał status eliminacji mistrzostw świata, a to jest możliwe tylko w przypadku rajdu szutrowego.
Opinię tę potwierdził członek światowych władz sportu samochodowego, odpowiedzialny w FIA za sprawy bezpieczeństwa rajdów, Jacek Bartoś. "Dla FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) zasadniczą sprawą jest bezpieczeństwo - podkreślił - Postęp techniczny powoduje, że przeciętne prędkości na odcinkach specjalnych rosną z roku na rok. W związku z tym staramy się zastępować rajdy asfaltowe szutrowymi, gdzie prędkości są niewiele niższe, ale rywalizacja znacznie bezpieczniejsza. W eliminacjach mistrzostw świata rajdy asfaltowe są już wyjątkiem a drogi szutrowe są przyszłością tej dyscypliny. Mistrzostwa Europy także muszą przejść na szutry, a my już mamy gotową taką trasę - ciekawą, urozmaiconą technicznie i bezpieczną".
Jacek Bartoś potwierdził, że jeśli tegoroczny Rajd Polski uzyska wysoką ocenę zagranicznych obserwatorów to już w 2006 roku PZM zgłosi tę imprezę jako kandydata do mistrzostw świata.
Tegoroczny Rajd Polski przebiegać będzie częściowo po trasach znanych z olsztyńskiego Rajdu Kormoran. Jest jednak kilka nowych lub zmodyfikowanych odcinków, w tym najdłuższy w całej imprezie OS Derc, mający ponad 40 kilometrów długości. Organizatorzy podkreślają, że wszystkie OS. prowadzą drogami utwardzonymi, przebiegającymi przez pola i łąki. Względy bezpieczeństwa i wymogi ochrony środowiska spowodowały, że całkowicie zrezygnowano z leśnych duktów, doskonale znanych z Rajdu Kormoran.
Szczegółowy plan trasy zaprezentowany został w czwartek na konferencji prasowej i umieszczony na oficjalnej stronie internetowej rajdu. Dyrektor 62. Rajdu Polski, Grzegorz Gac poinformował jednocześnie, że zgodnie z regulaminem od momentu ujawnienia trasy, to jest od 3 marca, żaden z zawodników nie ma prawa jeździć po odcinkach specjalnych, nawet prywatnym "cywilnym" samochodem. Trasa będzie obserwowana zarówno przez działaczy Automobilklubu Olsztyńskiego jak i przez policję a każdy wypadek złamania zakazu zapoznawania się z trasą i treningu będzie zgłaszany do organizatora rajdu. "O karze zadecyduje oczywiście przewodniczący jury, ale regulamin przewiduje tylko jedną możliwość - skreślenie z listy uczestników" - przypomniał Grzegorz Gac.