Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 11:31
Reklama KD Market
Reklama

Zmiana czasu – wraca letni. W ten weekend przestawiamy zegarki! (PODCAST) ? POSŁUCHAJ

Zmiana czasu – wraca letni. W ten weekend przestawiamy zegarki! (PODCAST) ? POSŁUCHAJ

Już w ten drugi weekend marca przejdziemy z czasu zimowego na letni (daylight saving time). W nocy z soboty na niedzielę (o godz. 2 am) wskazówki zegara przesuniemy o godzinę do przodu. Wiosenna zmiana czasu oznaczać będzie utratę godziny snu. 

Z redaktor naczelną "Dziennika Związkowego" Alicją Otap rozmawia Joanna Trzos. Podcast "Dziennika Związkowego" powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, czyli oszczędności energii elektrycznej.  Nie wszystkie stany zmieniają czas. Nie robi tego Arizona (chociaż niecała) i Hawaje. Czasu nie zmieniają także należące do terytorium Stanów Zjednoczonych:  Puerto Rico, Virgin Islands, American Samoa, Guam i Northern Marianas.

Kongres USA 19 marca 1918 roku ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W 1966 r. Kongres uchwalił ustawę Uniform Time Act, w której zapisano, że stany powinny przestawiać czas na letni (daylight saving time) o określonej porze, albo utrzymać czas standardowy (standard time) przez cały rok.

W 2019 r. Senat Illinois przegłosował ustawę z zapisem zniesienia zmiany czasu w Illinois i utrzymaniem na stałe czasu letniego (daylight saving time), która nie trafiła na biurko gubernatora JB Pritzkera. Zgoda całego stanowego parlamentu i podpis gubernatora to i tak tylko jeden z kroków koniecznych do zniesienia zmiany czasu w Illinois, bo wymaga to  zgody rządu federalnego.

„Zmiana czasu dwa razy w roku ma poważny wpływ na zdrowie i produktywność” – argumentował stanowy senator Andy Manar. Demokrata z Bunker Hill był autorem projektu senackiej ustawy.

Piętnaście stanów w ostatnich latach podjęło ustawodawcze działania w celu zakończenia na ich terenie zmiany czasu, ale mają one znaczenie symboliczne. Taką inicjatywę podjęła Kalifornia, Floryda, Delaware, Luizjana, Maine, Oregon, Idaho, Karolina Południowa, Tennessee, Utah, Waszyngton, Arkansas, Georgia, Ohio i Wyoming.

W tym roku w Kongresie USA przedłożono dwa projekty ustaw w sprawie ustanowienia czasu letniego (daylight saving time) obowiązującym na stałe. Sunshine Protection Act (H.B. 69) i Daylight Act (H.B. 214) przepadły na kongresowych komisjach ds.energii i handlu.

Zwolennicy zmiany czasu przekonują, że nie tylko przekłada się na oszczędności energii elektrycznej, ale wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie przestępczości, bo wieczorem jest dłużej jasno. Większość z nas wchodzi w letni czas zmęczona zimą i brakiem snu – argumentują przeciwnicy.

Lekarze osobom mającym problemy z przystosowaniem się do marcowej zmiany czasu sugerują, by noc wcześniej spać nieco dłużej niż zwykle w przewidywaniu ewentualnych strat godzinowych. Inny sposób to budzenie się o 15-20 minut wcześniej niż zwykle, by przyzwyczaić organizm do krótszego snu w pierwszych dniach po zmianie czasu.

Przy okazji strażacy przypominają, że zmiana czasu to dobra okazja do wymiany baterii w czujnikach dymu oraz sprawdzenia działania tych urządzeń.

W Polsce zmiana czasu wypada w ostatnią niedzielę marca, czyli 28 marca.

Joanna Trzos


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama