Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 09:16
Reklama KD Market
Reklama

Raport: Chicago po raz kolejny najbardziej skorumpowanym miastem w USA

Chicago nadal jest najbardziej skorumpowanym miastem w kraju, a Illinois trzecim najbardziej skorumpowanym stanem  wynika z nowego raportu profesora University of Illinois w Chicago i byłego radnego, Dicka Simpsona.

Raport UIC oparty jest na analizie statystyk dotyczących korupcji publicznej z 2019 r., opublikowanych przez Departament Sprawiedliwości USA (U.S. Department of Justice). W 2019 roku służby federalne odnotowały w sumie 26 wyroków skazujących za korupcję w chicagowskim Dystrykcie Północnym i 6 w całym stanie.

„Statystyki nie do końca to odzwierciedlają, ale rok 2019 był bardzo ‘wybuchowym’ rokiem, w którym ujawniono niektóre z najważniejszych korupcji politycznych w historii Chicago i Illinois” – napisali Dick Simpson oraz Marco Rosaire Rossi i Thomas J. Gradel, współautorzy raportu. Przy przygotowaniu raportu autorzy wykorzystali formułę, która porównuje liczbę wyroków za korupcję w każdym obszarze z jego populacją. System rankingowy uwzględnia dane z lat 1976-2019.

„Doniesienia korupcyjne w tym roku zdetronizowały najpotężniejszego radnego miasta (…) oraz zagroziły politycznemu istnieniu marszałka Izby Reprezentantów Illinois i przewodniczącego stanowej Partii Demokratycznej, Michaela Madigana” – stwierdza raport. Sprawa Madigana pojawia się w wielu innych śledztwach. W styczniu 2019 roku FBI przedstawiło formalne zarzuty usiłowania wymuszenia haraczy wobec wieloletniego radnego Eda Burke’a, ówczesnego przewodniczącego Komitetu Finansów miasta Chicago. Gazeta „Chicago Sun-Times” ujawniła, że radny Danny Solis, przewodniczący ważnej miejskiej Komisji ds. zagospodarowania przestrzennego, nosił podsłuch i nagrywał Burke’a przez okres dwóch lat. Zrobił to na prośbę agentów federalnych, ponieważ i wobec niego śledczy mieli zastrzeżenia – wg agentów, Solis, w zamian za „załatwianie spraw” w Radzie Miasta otrzymywał usługi seksualne w salonach masażu, lek na zaburzenia erekcji i datki na kampanię. Solis nagrał również Madigana. „Chicago Sun-Times”  ujawnił, że FBI jest w posiadaniu nagrania marszałka Izby, Michaela Madigana, próbującego załatwić interesy dla swojej kancelarii prawnej z deweloperem, którego przyprowadził do niego właśnie radny Solis.

W marcu 2019 roku Partia Demokratyczna Illinois oraz organizacja demokratów w izbie parlamentu stanowego i przyjaciele Michaela Madigana zostali pozwani do sądu za molestowanie seksualne. W pozwie była pracownica biura Madigana, Alaina Hampton, oskarżyła Kevina Quinna, asystenta Madigana i brata radnego Marty’ego Quinna, o wysyłanie jej „niechcianych wiadomości” i „telefonowanie w poszukiwaniu relacji romantycznej i seksualnej”. 

Ostatecznie, Madigan – zamieszany też w aferę korupcyjną z ComEdem w roli głównej –  zrezygnował z mandatu posła w czwartek 18 lutego, a w poniedziałek 22 lutego zrezygnował z funkcji przewodniczącego Partii Demokratycznej Illinois.

Bohaterem dwóch skandali był radny, Proco „Joe” Moreno. W maju 2019 r. radny został aresztowany pod zarzutem oszustw ubezpieczeniowych i utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości. Nieco później trafił do aresztu po postawieniu mu zarzutu prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym – radny zniszczył swoim samochodem kilka innych zaparkowanych przy cichej uliczce w elitarnej dzielnicy Chicago. 

Zainteresowaniem agentów federalnych byli też inni radni. W czerwcu 2019 r. agenci federalni dokonali nalotu na biuro radnej Carrie Austin. W tym samym miesiącu były radny Willie Cochran został skazany na rok więzienia po przyznaniu się do winy w związku z federalnymi zarzutami oszustwa.

Dane Departamentu Sprawiedliwości zawierają statystyki od 1976 roku do końca 2019 roku. W tym okresie w Chicago zapadło łącznie 1770 wyroków skazujących za korupcję publiczną, czyli średnio 41 wyroków rocznie.

Dla porównania, w tym samym przedziale czasowym w Los Angeles odnotowano 1588 wyroków, a w nowojorskiej dzielnicy Manhattan – 1361.

Pełny raport znajduje się na stronie pols.uic.edu/wp-content/uploads/sites/273/2021/02/Corruption-Spikes-in-IL-Anti-Corruption-Rpt-13-final2.-1.pdf

Katarzyna Korza[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama