Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 10:23
Reklama KD Market

Empatia

Empatia to umiejętność rozpoznania, zrozumienia i wczuwania się w emocje, przemyślenia i sytuację innej osoby.

Doświadczanie świata wewnętrznego obcego człowieka wyzwala prospołeczne zachowania, które pogłębiają wewnętrzną chęć pomocy drugiej osobie. Rozwój empatii jest istotny w tworzeniu zdrowych relacji, pomaga budować więzi z innymi, tworzyć przyjaźnie i podejmować moralne decyzje w obliczu krzywdy doświadczanej przez innych. Empatia rozwija się już we wczesnym dzieciństwie i pogłębia w okresie nastoletnim. W dzisiejszym świecie, mimo wszystko, więcej ludzi jest w stanie odczuwać empatię dla osób bliskich oraz tych, którzy charakteryzują się podobnymi cechami. Natomiast trudniej jest odczuwać empatię do ludzi innych narodowości, innych ras, czy spoza kręgu rodziny. Niektóre dane naukowe mówią, że empatia w Stanach Zjednoczonych ulega stopniowo obniżeniu i dlatego promowane są programy motywujące rodziców, uczniów i członków społeczeństwa do rozwijania umiejętności położenia się w sytuacji innych. 

Jak empatia rozwija się u dzieci?

Już bardzo małe dzieci, przed 18 miesiącem życia okazują zrozumienie ludzkich intencji, wczuwają się w emocje matki i próbują ukoić rodzica. Około 5-6 roku życia rozwija się bardziej zaawansowane rozumowanie i zrozumienie przemyśleń innych ludzi. Ważna jest rola rodziców w budowaniu empatii u swoich dzieci. Czytanie beletrystyki, doświadczanie innych kultur, podróże a także medytacja uważane są za najlepsze sposoby kultywowania empatii.

Empatia w relacjach międzyludzkich

Umiejętność przekazania wsparcia partnerowi, krewnemu czy przyjacielowi jest podstawą w budowaniu pozytywnych relacji. Okazanie empatii pozwala innym czuć, że są ważni, słuchani, rozumiani. Empatię przekazuje się podświadomie, przez niewerbalne przekazy, język ciała i emocje. Widzenie problemu innego człowieka jego oczami cementuje więź i nadaje głębi relacji. Podobnie empatia w obliczu pozytywnych wydarzeń w życiu drugiego człowieka liczy się tak samo. W związkach miłosnych, okazywanie empatii dla pozytywnych emocji partnera jest pięciokrotnie bardziej korzystne niż okazywanie empatii tylko dla jego negatywnych emocji. 

Kto nie ma empatii?


Jak wiadomo, osoby z cechami narcystycznymi nie mają umiejętności okazywania empatii, ponieważ skupiają się na własnych potrzebach i tak naprawdę nie dbają o innych. Psychopaci, czyli ci, którzy nie potrafią dostosować się do norm społecznych również nie mają empatii dla innych. Nierzadko, ludzie z osobowością pogranicza mają deficyty w odczuwaniu empatii, ponieważ charakteryzują się emocjonalną niestabilnością i trudnościami w utrzymaniu zdrowych relacji z innymi. Im trudniej jest im przewidzieć co inni czują, tym mniej empatii wykazują.  Nawet jeśli podjąłbyś się wielkiego wysiłku wytłumaczenia ludziom o powyższych cechach osobowości, jak bardzo czujesz się zraniony, to obrócą wszystko przeciwko tobie, byś to ty był winny. Pamiętaj, osoba, która nie ma empatii może sprawić wiele bólu tym, co ją odczuwają.

Niekorzyści związane z empatią

Oczywiście empatia to pozytywna cecha charakteru, im więcej empatii wokół nas, tym świat jest lepszy. Ludzie o wysokim poziomie empatii wybierają takie zawody, które pozwolą im otworzyć się na ból innych: dziennikarze, ratownicy medyczni, lekarze, terapeuci, pracownicy pomocy humanitarnej. Istnieją jednak zagrożenia związane z empatią: ci, którzy ciągle przekładają uczucia i potrzeby innych nad własnymi, mogą doświadczyć poczucia pustki i alienacji, szybciej wypalają się zawodowo, gdy nie znajdą równowagi pomiędzy dawaniem a braniem. Są również bardziej narażeni na rozwój nerwic oraz dystymii (lżejsza forma depresji, ale za to długotrwała).

Jak rozpoznać empatię?

Ludzie z wysokim poziomem empatii są zazwyczaj bardzo wrażliwi i skupieni na potrzebach innych. Są narażeni na manipulację, więc ważne jest, by wiedzieli, jak tworzyć zdrowe granice i wyczuwać tych, którzy bazują na ich dobrej wierze. Bardzo korzystne jest dla nich spędzanie czasu w samotności, najlepiej na łonie natury, gdyż obecność innych zawsze aktywuje ich empatię. Ludzie ci charakteryzują się doskonałą intuicją, łatwo się przeciążają emocjonalnie, nie lubią konfliktów, nie czują się zbyt komfortowo w zatłoczonych miejscach, zawsze dbają o uczucia innych oraz mają doskonale umiejętności rozwiązania problemów.  


Psychological Counseling Center zaprasza do nowo otwartej kliniki w Schaumburg, gdzie rozpoczynamy nabór kandydatów do nowej grupy procesowej. Grupa skupi się na omawianiu bieżących problemów, szukaniu rozwiązań, a także odnalezieniu nowej perspektywy na bieżące bolączki. Za pomocą wsparcia ze strony członków grupy i pod kierownictwem doświadczonego terapeuty odnajdziesz swoją drogę. Po informacje dzwoń: (224) 303-4099.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama