Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:48
Reklama KD Market

Terapia grupowa

Terapia grupowa

Anna straciła męża dwa miesiące temu, Renata boryka się z narastającą depresją, Henryk ma ataki niepokoju i lęki, Ryszard opiekuje się niepełnosprawną umysłowo córką, a Jarek został porzucony przez żonę, która odeszła z jego najlepszym przyjacielem. Co łączy tych ludzi?

Tworzą oni wspólnotę – grupę procesową, która spotyka się co tydzień w poufnej atmosferze, pod przewodnictwem doświadczonego terapeuty. Ich celem jest znalezienie rozwiązań, odkrycie i zrozumienie siebie, by naprawić problemy, które ich tutaj przywiodły. Mają do siebie zaufanie, czują, że tu przynależą, szanują swoje odmienności i uczą się od siebie nawzajem.    

Czym jest terapia grupowa?

Terapia grupowa ma długą i bogatą historię w psychologii. Jest uważana za skuteczną formę leczenia depresji, uzależnień i innych problemów. Siłą grupy jest więź jaka tworzy się pomiędzy jej członkami oraz możliwość korzystania z doświadczeń innych. W grupie terapeutycznej, osoba uczy się poznawać siebie w kontekście grupy społecznej. Większość podstawowych grup terapeutycznych spotyka się raz w tygodniu, przez 2 godziny, w gronie 6 do 10 osób. Kandydaci są odpowiednio dobierani, by tematyka poruszana na grupie dotyczyła wszystkich uczestników. Uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, wyrażają emocje i wspierają się wzajemnie. Terapeuta kieruje grupą i wprowadza do niej strukturę i bezpieczeństwo. Istnieją grupy zamknięte, gdzie członkowie spotykają się w tym samym gronie przez około 6-10 tygodni, lub grupy otwarte, nieograniczone w długości terapii, zasilane przez nowych ludzi spontanicznie. 

Czym różni się terapia grupowa od indywidualnej?

Terapia grupowa jest bardziej dostępna finansowo, pozwala na przeżycie doświadczeń na żywo z innymi ludźmi raczej niż tylko z jednym terapeutą. Grupa to idealne środowisko, by poznać perspektywy innych ludzi, nauczyć się czegoś nowego o sobie i innych ludziach, otrzymać szczery i bez negatywnego osądu komentarz, odkryć siebie i poczuć przynależność do innych. Członkowie grupy uczą się od siebie i motywują wzajemnie. W tak bliskim i poufnym środowisku, członkowie grupy widzą od razu zmiany, jakie zachodzą w innych, co daje nadzieję, że pozytywna zmiana jest możliwa. Im więcej ludzi tym bardziej emocjonalnie bogate środowisko – uczestnicy uczą się pracować nad problemem, wyrażać i tolerować silne emocje zarówno własne jak i innych członków grupy.

Dla kogo jest zalecana terapia grupowa?

Grupa jest dla każdego. Już od dzieciństwa mamy do czynienia z grupami: rodziną, grupą rówieśników w szkole, grupą w pracy. To od naszego zachowania w grupie zależy, jak jesteśmy postrzegani, jak potrafimy nawiązać więzi z innymi ludźmi, co sprawia, że budujemy zdrowe lub zaburzone granice osobiste. W terapii grupowej uczestnicy dzielą się najgłębszymi emocjami, doświadczeniami życiowymi pod okiem doświadczonego terapeuty, w środowisku, które jest dla nich bezpieczne i poufne. Przed rozpoczęciem grupy terapeuta indywidualnie dobiera osoby odpowiednie do tematyki grupy. Jest wiele grup tematycznych: uzależnienia, chroniczny ból, depresja, złość, rozwój osobisty, terapia par, czy leczenie nerwic i szkolenie umiejętności społecznych.

Grupa procesowa- klasyczne doświadczenie terapii grupowej

Kandydaci do grupy procesowej są starannie dobierani. Podpisana jest klauzula tajności, żelazna jest zasada: co się dzieje w grupie, zostaje w grupie. Od pierwszej sesji, szczegółowo procesowane są uczucia, myśli, skojarzenia i reakcje na siebie w kontekście grupy oraz na innych jej członków. Terapeuta, skupia się na momencie „tu i teraz”. Obecne problemy członków grupy są omawiane, szukanie rozwiązań jest wspierane. W trakcie rozwoju grupy, członkowie nabierają do siebie coraz większego zaufania i swobody w kontaktach. Odtwarzają w grupie te same wzorce zachowań, które powtarzają się w ich życiu. W zdrowej grupie, członkowie dostają konstruktywny feedback, jak są postrzegani przez innych, jak odnoszą się do innych i jaki wpływ ich osobowość ma na innych. Te cenne informacje pomogą im dokonać pozytywnych zmian w życiu. Nie jest zalecane kontynuowanie znajomości poza grupą.

Psychological Counseling Center zaprasza do nowo otwartej kliniki w Schaumburgu, gdzie rozpoczynamy nabór kandydatów do nowej grupy procesowej. Grupa skupi się na omawianiu bieżących problemów, szukaniu rozwiązań, a także odnalezieniu nowej perspektywy na bieżące bolączki. Za pomocą wsparcia ze strony członków grupy i pod kierownictwem doświadczonego terapeuty odnajdziesz swoją drogę. Po informacje dzwoń: (224) 303-4099.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama