Aldona myślała, że żyje w dobrym związku. Niedawno urodziły się dzieci i choć seks nie był teraz priorytetem, wciąż spędzali czas razem dzieląc obowiązki i opiekując się maluchami. Robert co prawda częściej wyjeżdżał służbowo na szkolenia, ale gdy wracał zawsze starał się nagrodzić dzieciom stracony czas. Aldona była pewna, że jej małżeństwo jest stabilne i silne. Wszystko zmieniło się w dniu, gdy sięgnęła po telefon Roberta.
Znalazła tam jednoznaczną wiadomość od tej trzeciej, w stylu: „Nie mogę się doczekać, kiedy cię znowu zobaczę, wczorajsza noc była wspaniała”. Po małym śledztwie okazało się, że romans trwa już kilka miesięcy. Aldona poczuła, jakby ktoś uderzył ją w twarz. Wszystko w co wierzyła okazało się złudzeniem.
Odkrycie zdrady
Odkrycie zdrady partnera jest psychologiczną traumą i może być dewastujące dlatego, że uderza we własną tożsamość. Osoba zdradzona może zacząć wątpić w swoją atrakcyjność lub racjonalny osąd świata, jej wartości i precyzyjnie zbudowane poczucie bezpieczeństwa w związku giną w gruzach. Zdrada partnera to wielka utrata czegoś bardzo cennego i bliskiego sercu. To utrata stabilności i przyjaźni, ze względu na zawiedzione zaufanie. Dotyka to najbardziej intymnej relacji, dlatego tak bardzo boli. Po zdradzie, nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że partner nas nie skrzywdzi jeszcze raz, gdy tylko przyjdzie odpowiedni moment. To, że zdrada jest prawdopodobnie najbardziej krzywdzącą formą utraty zaufania, bierze się z faktu, że była do uniknięcia, gdyby jedna strona nie wykazała się niewłaściwym wyborem. Wyborem mniej lub bardziej przemyślanym, ale na pewno celowym i krzywdzącym dla osoby bliskiej. Badania mówią, że zdrada partnera może długo jeszcze wpływać na funkcjonowanie mózgu, przejawiając się nadwrażliwością i nadmierną czujnością na zachowania partnera.
Etapy gojenia ran po zdradzie
Zdrada wiąże się z utratą zaufania, złudzeń i wyobrażeń co do bliskiej osoby, a żałoba po tej stracie jest prawdziwa i bolesna. Ludzi ogarniają silne, intensywne emocje, których często nie mogą zrozumieć. Pierwszym etapem żałoby po wykryciu zdrady jest szok i zaprzeczenie. Możesz czuć obojętność, mieć wrażenie, że to nie dzieje się naprawdę lub uczucie głębokiego poniżenia, jakby ktoś uderzył cię w twarz. Wiele ludzi ma silne wrażenie, że prawda, która się właśnie pojawia przed ich oczami to jakiś nierealny koszmar. Na przykład, gdy ktoś dowiaduje się o zdradzie od osoby trzeciej, może nawet odwrócić się od informatora z żalem, że wymyśla i kłamie. Ten etap jest zwykle dość krótki, bo kończy się przyswojeniem wiadomości o zdradzie i zrozumieniem, że coś zostało utracone. Drugim etapem żałoby po zdradzie jest złość. To bardzo ważny etap, ponieważ wiele rzeczy może pójść w złym kierunku z powodu zachowań podyktowanych złością i furią. Ważne jest by uświadomić sobie, że złość jest naturalną emocją, która obezwładnia nas na tym etapie, lecz również, że nie musimy działać pod jej wpływem. Pierwszym odruchem pod wpływem złości jest próba skrzywdzenia osoby, która nas skrzywdziła. O wiele lepiej jest nie działać w tym kierunku do momentu aż przejdzie się wszystkie etapy żałoby, co pozwoli w pełni racjonalnie zdecydować co robić dalej. Możesz wówczas powiedzieć bliskiej osobie:” jestem teraz tak wściekły, że nie mogę myśleć racjonalnie. Zanim zrobię coś czego będę później żałować, potrzebuję czasu by wszystko przemyśleć”. Gdy przejdzie etap złości, następnie pojawi się smutek. Smutek przychodzi, gdy w pełni zdajesz sobie sprawę co straciłeś. Zaczynasz myśleć o dobrych, szczęśliwych chwilach z osobą, która zdradziła i widzisz ogrom straty. Myślisz o utracie zaufania i o tym, że pewnie nigdy już nie zdołasz zaufać tak jak do tej pory. Zawsze będziesz czuć, że ta osoba robiąc to raz ma pełną zdolność do powtórzenia zdrady. Emocje, które teraz się pojawiają muszą być wyzwolone na zewnątrz. Płacz jest zupełnie naturalnym ich objawem.
Żałoba to proces gojenia ran, pozwala nam radzić sobie z utratą kogoś bliskiego lub czegoś bardzo cennego, na przykład zaufania. Wszystkie emocje związane z żałobą są naturalne i nie mogą być oceniane jako złe. Emocje nas nie skrzywdzą, czujemy je po to by dojść do ostatniego etapu jakim jest akceptacja. Na tym etapie jesteś w stanie myśleć racjonalnie i możesz podjąć właściwą decyzję. Decyzję by pozwolić osobie niewiernej się zrehabilitować, bo dobre rzeczy przeważają i jest zbyt wcześnie by skreślić ją z twojego życia lub wręcz przeciwnie, decyzję by zakończyć związek, bo przysparza ci on zbyt wiele bólu i nie jest wart wkładania w niego twojej cennej energii.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz