Firma RCN miała uiścić grzywny na ogólną kwotę 53 mln dol., ale wynegocjowała udostępnienie miastu swojej sieci przekaźnikowej wartości 48.5 mln dol.
Resztę należności, tzn. 4.5 mln dol. RCN po prostu zapłaci przelewem na konto miasta. Władze miasta wykorzystają network światłowodów do instalacji czujników zdolnych do monitorowania zapasów wody pitnej i wykrywania skażenia radioaktywnego, chemicznego lub biologicznego.
Podłączenie się do sieci kablowej RCN rozszerzyło sieć kontrolną miasta o 50 procent i umożliwiło akces do miejsc, które przedtem były niedostępne - oświadczył Ron Huberman, dyrektor miejskiego Biura Zarządzania i Komunikacji w Stanie Wyjątkowym.
Dyr. Huberman powiedział że dzięki rozszerzeniu sieci światłowodów łatwiejsza bę-dzie instalacja kamer na ulicach oraz spadną koszty telekomunikacyjne. Norma Reyes, dyrektor miejskiego Departamentu Usług dla Konsumenta podkreśliła bezprecedensowy charakter porozumienia RCN z władzami Chicago.
Firma RCN miała podobne konflikty z władzami kilkunastu innych miast, m.in. z San Francisco i z Bostonem, ale żadne z tych miast nie uzyskało tak korzystnych warunków porozumienia, jak Chicago - powiedziała dyr. Reyes.
Jeśli RCN sprzeda swoją sieć światłowodową, Chicago w dalszym ciągu będzie miało prawo jej używać, a jeśli firma porzuci network, miasto stanie się jej właścicielem. (ao)