Gubernator powiedział, że sporządził plan, zgodnie z którym milion weteranów w Illinois otrzyma pomoc w uzyskaniu należnych im 400 mln dol. świadczeń federalnych, które owym weteranom przysługują.
Blagojevich przeznaczył 1.5 mln dol. na przyjęcie do pracy dodatkowego personelu, który pomoże kombatantom w wypełnianiu podań i wyegzekwowaniu należnych im świadczeń. Przypomnijmy, że świadczenia kombatantów w Illinois są najniższe w całym kraju i wynoszą średnio 6,802 dol. na osobę - o około 4 tys. dol. mniej w porównaniu z innymi stanami. Nowy federalny sekretarz ds. weterańskich Jim Nicholson obiecał kontynuację śledztwa - rozpoczętego przez swojego poprzednika aż do wyjaśnienia sprawy, a także reformę obecnego systemu przyznawania świadczeń, krzywdzącego dla kombatantów ze stanu Lincolna.
Przypomnijmy, że niesprawiedliwym losem kombatantów z Illinois zainteresował się demokratyczny senator Barack Obama, który zgłosił do senackiego Komitetu ds. Weterańskich, by móc interweniować w tej sprawie.
W grudniu ub. r. chicagowski oddział federalnego Departamentu ds. Weterańskich (U.S. Veterans Administration) odwiedziła Mary Ellen McCarthy z Izbowego Komitetu ds. Weterańskich w Kongresie Stanów Zjednoczonych.
Po swojej wizycie rekomendowała stabilizację często zmieniających się kadr i ich lepsze wyszkolenie. Przyznała też, że liczba pracowników nie jest wystarczająca. Drugi demokratyczny senator z Illinois senator Dick Durbin wyraził przekonanie, że potrzebna jest dokładniejsza weryfikacja przez Biuro Inspektora Generalnego Departamentu ds. Weterańskich. Warto dodać, że w "Orędziu" gubernator poparł budowę portu lotniczego w Peotone, ale nic nie powiedział ani na temat deficytu budżetowego - szacowanego na aż 2 mld dol. - ani na temat finansowania szkolnictwa i rozwoju legalnego hazardu. (ao)