Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:03
Reklama KD Market

Bankructwa a choroby

Chicago (CST, CT) - Jak szacują badacze z Uniwersytetu Harvardzkiego około połowa bankructw w Illinois w zeszłym roku spowodowana była wydatkami medycznymi.

Badacze stwierdzili, że 40,168 z 79,777 bankructw stanowiło konsekwencję wydatków na leczenie. Statystyki Illinois odzwierciedlają statystyki dla całego kraju. Od 46.2 proc. do 54.5 proc. około 1.5 mln. bankructw indywidualnych w 2001 r. w naszym kraju było rezultatem wydatków medycznych. Doc. dr David Himestein, kierownik badania, wykładowca medycyny na Uniwersytecie Harvardzkim oświadczył, że większość bankrutów to przeciętni Amerykanie, którzy zachorowali, a których ubezpieczenia medyczne były niewystarczające.

Badanie wykazało, że większość bankrutów z powodów medycznych była przedstawicielami klasy średniej, z wyższym wykształceniem, posiadającymi domy. Na początku choroby posiadali pracownicze ubezpieczenia medyczne, które utracili, gdy przestali pracować z powodu złego stanu zdrowia.

W wielu przypadkach bankructw medycznych, dopłaty wymagane przez polisy ubezpieczeniowe okazały się ruiną finansową dla osób posiadających ubezpieczenia medyczne. Analizy poszczególnych przypadków bankructw wykazały, że wydatki na cele medyczne nie muszą opiewać na astronomiczne sumy. Już wydatek rzędu 3-5 tys. dol. powodował w niektórych przypadkach nieodwracalne straty, nie pozwalające powrócić do równowagi finansowej. Wśród ludzi posiadających ubezpieczenia medyczne, którzy zbankrutowali w rezultacie leczenia, wydatki, których nie pokrywały polisty wynosiły średnio 11,854 dolarów.

Najbardziej kosztowne okazało się leczenie raka, wymagające od pacjentów wydania 35,878 dolarów z własnej kieszeni. Dr Steffie Woolhandler, współautorka badania przyrównała pracownicze ubezpieczenia medyczne do papierowego parasola, który wygląda dobrze i może ochronić przed małym deszczem, ale rozpadnie się podczas ulewy.

Badanie naukowców Uniwersytetu Harvardzkiego obala jeden ze współczesnych mitów, że do bankructwa prowadzi zawsze brak odpowiedzialności finansowej i bezmyślne używanie kart kredytowych.

Autorzy badania przeanalizowali 1,771 przypadków bankructw z 2001 roku w pięciu federalnych dystryktach w tym również w Illinois. Badacze przeprowadzili szczegółowe wywiady z ponad 850 osobami, które wniosły do sądu sprawy o bankructwo.

Raport z badania ukazał się 2 lutego br. na stronie internetowej magazynu Health Affairs. (ao)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama