Jakie będą te nadchodzące święta? To częste pytanie zadawane przez pacjentów w naszym gabinecie. Czas świąteczny, zwykle zabiegany i pełen niepokoju, w tym roku może być jeszcze bardziej stresujący.
Dochodzą nam obawy o zdrowie najbliższych, przymus kwarantanny i wielka niewiadoma najbliższych tygodni. Święta podczas pandemii? Rozważamy, czy spotkanie przy wigilijnym stole ze starszą ciocia Danusią czy babcią nie będzie miało poważnych konsekwencji dla ich zdrowia, czy wyjazd do rodziny nie przyniesie nieoczekiwanych strat. Do tego jak co roku może dojść do nieprzyjemnych spięć i emocjonalnych wybuchów złości, bo czasem stare rany otwierają się i następuje niekontrolowany wybuch wzajemnych pretensji i żalu.
Ale święta to prawdziwie magiczny czas. Tradycje łączą nas, przypominają nasze korzenie i dziedzictwo. Komfort tradycji i pośpiech świątecznej gonitwy sprawiają, że jesteśmy w nastroju, który przywodzi nam znajome wspomnienia z czasów, kiedy czuliśmy się bezpiecznie. I mimo stresu, skupiamy się na innych, widzimy ich cierpienia, pomagamy, odnajdujemy głębokie znaczenie w związku z innymi ludźmi.
Nasze zdrowie psychiczne zależy od indywidualnej umiejętności przystosowania się do trudnych sytuacji – robimy to co roku, przeżywamy magię świąt, ale również obarczeni świątecznym stresem stajemy się na chwilę lepsi i życzliwsi. W tym roku okres świąteczny to czas, jakiego jeszcze w naszym życiu nie było- borykamy się z psychologicznymi następstwami wydłużonej pandemii, która dotknęła każdego z nas.
Zostań w teraźniejszości i nie myśl o przeszłości
To co się liczy jest teraz. Nie myśl o polityce, pozostaw wirusy za drzwiami twojego domu. Odpuść stare urazy, złość i frustrację. Nie znaczy to, że się podporządkowujesz tym, którzy cię skrzywdzili. Wybaczając i odpuszczając nie pozwalasz by przeszłe konflikty miały nad tobą władzę. Usiądź do stołu z nowym nastawieniem – bądź ciekawy, zainteresowany, otwarty i odkrywaj pozytywne cechy członków rodziny. Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej sugeruje, że delektowanie się doświadczeniami i skupianiem się na obecnych pozytywnych aspektach doświadczenia przeżywanego tu i teraz jest najważniejsze, by wzmocnić poczucie szczęścia i dobrostanu psychicznego.
Skup się na pozytywach
Świadomie skoncentruj się na wykrywaniu pozytywów. Im bardziej wyuczysz swój mózg odkrywania pozytywnych aspektów doświadczenia, tym szybciej zaczniesz myśleć pozytywnie. Przyjeżdżając do domu na święta nie myśl o stresie, tylko znajdź coś pozytywnego w każdym momencie spędzonym razem.
Bądź wdzięczny
Psycholodzy pozytywni twierdzą, że do ogólnego stanu szczęśliwości najbardziej przyczynia się okazywanie wdzięczności. W czasie Święta Dziękczynienia zwracaliśmy uwagę na rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Teraz, w okresie Bożego Narodzenia zacznijmy świętować mówiąc każdemu członkowi rodziny, za co jesteśmy mu wdzięczni, Możesz także praktykować pisanie dzienniczka, w którym zapisujesz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego dnia. Metoda ta pozwoli ci zmniejszyć stres i czuć się lepiej.
Zredukuj alkohol
W tym sezonie nie będzie zbyt wielu okazji, by świętować jak co roku o tej porze. A jak wiemy stres i nuda jest jednym z największych przyczyn do sięgania po kieliszek. Według statystyk, kobiety piją teraz 41 procent więcej niż przed pandemią. Rozważ inne metody zmniejszania stresu – czasem spacer może zdziałać cuda. Obserwuj swoje nawyki i bądź świadomy ilości wypijanego alkoholu. Jeden drink w zupełności wystarczy.
Bądź życzliwy
Bądź sobą, bądź życzliwy, znajduj w ludziach dobro i życz im z całego serca spokojnych, udanych i szczęśliwych świąt. I tego ja również Państwu życzę.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173
MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz
Reklama