Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:12
Reklama KD Market

Polakom brak konsekwencji w polityce

 – Na dzisiejszej konferencji dyskutujemy o tym, co należy zrobić, żeby pobudzić i zachęcić Polaków do większego i skuteczniejszego zaangażowania się w działalność na amerykańskiej scenie politycznej – mówiła Alina Mikołajczyk, współorganizatorka konferencji American Polish Advisory Council. Konferencja odbyła się 20 kwietnia w International House na University of Chicago.

/a> W panelu między innymi wzięli udział burmistrzowie z Niles i Des Plaines: Andrew Przybyło i Matthew Bogusz (z prawej)


Alina Mikołajczyk podkreślała, że “grzechem głównym” popełnianym przez Polaków, którzy starają się zaistnieć w lokalnej, stanowej czy federalnej polityce jest brak planowania, systematyczności i konsekwencji w dążeniu do celu. Najczęściej po pierwszej przegranej Polacy zbyt szybko rezygnują i wycofują się z walki o stanowiska. To zła decyzja, gdyż osoby, które w taki czy inny sposób zaistniały na scenie politycznej, przecierają drogę innym. Pewną jaskółką na tym polu są wyniki ostatnich wyborów municypalnych i samorządowych, które zaowocowały kilkoma stanowiskami burmistrzów i radnych zdobytymi przez Amerykanów polskiego pochodzenia.

Żeby odnieść sukces w polityce trzeba być konsekwentnym i odpornym na “razy” zadawane z różnych, niekiedy najmniej spodziewanych stron - przekonywali uczestnicy seminarium dzieląc się swoimi przeżyciami z walki na politycznej arenie w rejonie Midwestu.

O swoich doświadczeniach mówili m.in.: prezes APAC Edward Równy, emerytowany generał, negocjator kontroli zbrojeń i doradca pięciu amerykańskich prezydentów, burmistrz Hamtramck Karen Majewski, poseł stanowy Robert Martwick, senator stanowy z Wisconsin Neal Kedzie, burmistrz Des Plaines Matthew Bogusz, burmistrz Niles Adrew Przybylo, sędzia Aurelia Puciński, dr Victor Foryś, Anna Góral, Marek Dobrzycki.

O tym, że sprawa zniesienia wiz dla Polaków jest kwestią niedalekiej przyszłości przekonywał kongresman Mike Quigley. Mówca zaznaczył, że zniesienie wiz to nie tylko sprawa polityczna i społeczna, ale także gospodarcza, bo turyści zagraniczni wydają trzy razy tyle, co krajowi.

Burmistrz Chicago Rahm Emanuel skierował do uczestników seminarium list w którym napisał, że polsko-amerykańskie środowisko ma wielki wpływ oraz udział w rozwoju chicagowskiej metropolii.

Konferencja w Chicago była drugą po ubiegłorocznej inauguracji w Waszyngtonie, którą to Amerykańsko-Polsko Rada Doradcza rozpoczęła cykl seminariów poświęconych problematyce miejsca Polonii w polityce amerykańskiej.

Teskt i zdjęcia:


AB/NEWSRP


(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama