Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 19:22
Reklama KD Market

Alkohol a stres

Alkohol a stres
Niekończące się wieści o nowych zakażeniach koronawirusem, nadchodzący sezon grypy, zamknięte szkoły, praca z domu, przy jednoczesnym zmaganiu się z dziećmi nieradzącymi sobie z nauką przez internet, zakaz zgromadzeń. I ta niepewność co przyniesie jutro. Czy ktoś z moich bliskich zarazi się? Czy wciąż będę mieć pracę? Niekończący się stres. Jaki jest tego rezultat? Ludzie piją więcej niż zwykle. Naukowcy biją na alarm – konsumpcja alkoholu wzrosła od marca 14%. Największy wzrost odnotowano u kobiet – 41% w porównaniu z wiosną 2019. Wiele osób zwraca się w stronę alkoholu właśnie z powodu stresu. I tu zaczyna się problem, bo gdy motywem sięgania po używki jest stres, istnieje większe ryzyko uzależnienia. Ile jest za dużo? Zamknięte bary, ograniczenie spotkań towarzyskich zmieniły dotychczasowy styl konsumowania alkoholu kojarzony z towarzystwem, rozrywką i biesiadą. Samotne picie w domu, czasem nawet kieliszek wina podczas pracy przy komputerze, coraz wcześniejsze sięganie po pierwszego drinka. Często słyszę pytanie: jak mogę wiedzieć, że za dużo piję? Według standardów naukowych dla kobiet – za dużo oznacza wypicie czterech lub więcej drinków dziennie lub 8 lub więcej drinków tygodniowo. Mężczyźni mają większy limit, a to ze względu na innaą budowę i spalanie alkoholu. Nadużycie alkoholu u mężczyzn to 5 lub więcej drinków dziennie lub 15 lub więcej tygodniowo. Należy jednak pamiętać, że jeden drink oznacza 340 gramów piwa (12 oz), 141 gramów wina (5 oz) lub mały kieliszek ciężkiego alkoholu. Ale tak naprawdę, za dużo alkoholu jest bardzo indywidualną sprawą, bo trzeba uwzględnić ogólny stan zdrowia, przyjmowane lekarstwa i stan psychiczny. Za dużo alkoholu jest wtedy, gdy zaczyna on stwarzać problemy w pracy, relacjach rodzinnych i towarzyskich, gdy osoba pije więcej niż początkowo zamierzała, gdy odnajduje się w sytuacjach niebezpiecznych, na przykład po wypiciu alkoholu wdaje się w bójki, zgadza na seks z przypadkowymi osobami, prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwym. Do tego dochodzi poczucie winy i wstyd, niepamiętanie fragmentów wydarzeń i kontynuowanie picia bez względu na konsekwencje, w tym również psychiczne – bo alkohol w większych ilościach pogłębia depresję i nerwicę. Strategie ochronne Na szczęście jest wiele strategii, które możesz użyć, by konsumować alkohol umiarkowanie. Nie są one tak proste, jak nalanie sobie kieliszka wina, ale pomogą ci utrzymać równowagę w piciu.
  1. Zjedz posiłek przed konsumpcją alkoholu i zawsze przekąś coś w trakcie picia.
  2. Pij wodę, gdy pijesz alkohol.
  3. Nie pij jednym haustem, zwolnij, raczej delektuj się powoli.
  4. Wybierz drinki, które nie są słodkie. Słodkie drinki, podobne do lemoniady pije się znacznie szybciej.
  5. Pij zamiennie – jeden drink alkoholowy i jeden bez. Na przykład wódka z sokiem pomarańczowym i zaraz po niej sam sok pomarańczowy.
  6. Zmniejsz ilość dni, kiedy konsumujesz alkohol, pij na przykład, co drugi lub trzeci dzień i świadomie wyznacz sobie mniejszą ilość drinków.
  7. Pij świadomie i odpowiedzialnie. Ustal sobie plan, kiedy pijesz, ile drinków, w jakim czasie, kiedy przestajesz pić. Sposoby te pomogą ci utrzymać kontrolę nad użyciem alkoholu.
Pamiętaj, że większość tych, którzy nadużywają alkohol nie szuka pomocy. Powoli niszczą swoje zdrowie, rodziny i pogrążają się w samotności. Nie czekaj, aż picie wymknie ci się spod kontroli. Alkohol nie rozwiąże problemu. Są inne sposoby na stres. Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC pilewicz doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia. 405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015 911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173 Tel. (847) 907 1166 Email: [email protected] www.psychologicalcounselingcenter.com Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166. Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama