Federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (U.S. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) wycofały się z wydanych pod koniec sierpnia wytycznych, łagodzących konieczność testowania po kontakcie z osobą zakażoną COVID-19. CDC ponownie zarekomendowało poddawanie się testom na patogen. Departament Zdrowia Publicznego Illinois konsekwentnie zaleca testowanie w przypadku bliskiego kontaktu z zakażoną osobą, niezależnie od występowania symptomów choroby.
CDC usunęło ze swoich wytycznych sformułowania bagatelizujące niebezpieczeństwo zakażenia po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Wytyczne, które już zostały anulowane, stwierdzały, że nie trzeba poddawać się testowaniu na COVID-19 po kontakcie z osoba chorą, jeśli nie mamy żadnych objawów.
Kontrowersyjne zalecenia ukazały się na stronie internetowej CDC 31 sierpnia. Rekomendacja wywołała wiele zamieszania. Eksperci medyczni głośno krytykowali CDC, mówiąc, że federalna agencja epidemiologiczna upublicznia szkodliwe zalecenia na temat pandemii, której nie można skontrolować.
Przedstawiciele CDC unikali odpowiedzi na pytanie, dlaczego zmienili swoje stanowisko w kwestii testowania, w związku z czym spekulowano, że federalni epidemiolodzy działali pod naciskiem administracji prezydenta Donalda Trumpa.
Najnowszy komunikat CDC – z piątku 18 września – w sprawie testowania, zaleca każdemu, kto przebywał z osobą zakażoną przez co najmniej 15 minut w odległości przynajmniej 6 stóp (2 m) – niezależnie od występowania objawów – poddanie się testowi na koronawirusa.
CDC nazwało najnowszą rekomendację ,,wyjaśnieniem”, które było konieczne ,,w odniesieniu do znaczenia asymptomatycznej i presympomatycznej transmisji” patogenu.
Przypomnijmy, że Illinois znalazł się w grupie stanów, które nie zaakceptowały kontrowersyjnych wytycznych z 31 sierpnia. Stanowy Departament Zdrowia Publicznego (Illinois Department of Public Health, IDPH), podobnie jak chicagowski, konsekwentnie zaleca testowanie w przypadku bliskiego kontaktu z zakażoną osobą, niezależnie od występowania symptomów choroby.
Obie placówki wydały komunikaty prasowe, w których ostrzegają, że osoby zakażone ale asymptomatyczne zakażają innych i są na to dowody medyczne. ,,Udowodniono, że takie osoby są w stanie przenieść wirusa na swoją rodzinę, przyjaciół, a nawet członków społeczności, którzy mogą zachorować i wymagać opieki medycznej czy nawet hospitalizacji, jeśli mają choroby towarzyszące” – stwierdza IDPH.
(ao)