„Świeży start” dla studentów City Colleges of Chicago, którzy rzucili naukę z braku środków
- 07/17/2020 12:17 AM
Byli studenci, którzy opuścili miejskie uczelnie z powodu braku pieniędzy na czesne, mogą teraz powrócić do szkoły i mieć szansę na umorzenie długu w ramach nowego programu Fresh Start – ogłosili we wtorek burmistrz Chicago Lori Lightfoot i szef City Colleges of Chicago Juan Salgado.
Szansę na powrót do szkoły i zdobycie dyplomu Associate lub certyfikatu, które oferują miejskie uczelnie, otrzyma ponad 21 tysięcy byłych studentów, którzy w ciągu ostatniej dekady zrezygnowali z nauki z powodu akumulacji długu lub niemożności dalszego płacenia za naukę w jednym z siedmiu chicagowskich koledży miejskich.
W ramach ożywienia gospodarki w popandemicznej rzeczywistości władze ogłosiły program pod nazwą Fresh Start, który ma na celu zachęcenie młodzieży, zwłaszcza z uboższych dzielnic już dotkniętych różnymi kryzysami, do ukończenia szkoły, a tym samym zapewnienia sobie lepszej przyszłości.
Byli studenci, którzy w ramach programu powrócą na uczelnię, początkowo mogą liczyć na redukcję długu o połowę, a przy dobrej nauce i po zdobyciu dyplomu – na całkowite umorzenie długu.
Biuro burmistrza szacuje, że łączny dług byłych studentów wynosi obecnie 17,7 miliona dolarów.
Aby wziąć udział w programie, trzeba zapisać się na co najmniej jeden kurs kredytowy w jednym z miejskich koledży i zapłacić jednorazowe wpisowe w wysokości 75 dol. Powracający studenci muszą również spotkać się z doradcą edukacyjnym, żeby ustalić cele i plan nauki. Termin rejestracji na semestr jesienny upływa 20 sierpnia.
Program Fresh Start potrwa do 2023 roku.
System miejskich uczelni City Colleges of Chicago ma siedem kampusów w różnych częściach miasta – Richard J. Daley College, Harold Washington College, Kennedy-King College, Malcolm X College, Olive-Harvey College, Truman College oraz Wright College – i pięć mniejszych oddziałów satelitarnych.
Według władz spośród 21 tys. studentów, którzy mają szansę skorzystać z programu, 51 proc. stanowi młodzież czarnoskóra, a 34 proc. latynoska. Wielu z nich pozostał tylko jeden semestr, a czasami tylko jeden kurs, do ukończenia nauki.
City Colleges przez lata borykały się ze spadającą liczbą studentów oraz niskim wskaźnikiem ukończenia nauki. W krytycznym momencie, w 2009 r., wskaźnik ten wynosił zaledwie 7 proc. Do 2017 roku, według raportu Better Government Association, wskaźnik poprawił się do 20 proc.
Według biura burmistrza, sieć koledżów miejskich będzie pełnić ważną rolę w odpowiedzi na spadek gospodarczy spowodowany koronawirusem. Miejskie uczelnie mają pomóc przygotować studentów do pracy w wielu dziedzinach z dużym zapotrzebowaniem: transport, dystrybucja, logistyka i służba zdrowia.
„Nikt z chicagowian nie powinien być zmuszony do pozostania w tyle, kiedy właśnie dąży do realizacji czegoś, co może popchnąć ich do życia na poziomie klasy średniej i wyjścia z ubóstwa” – powiedziała burmistrz na wtorkowej konferencji prasowej w Harold Washington College. „Kiedy oni nie są w stanie odnieść sukcesu, wszyscy przegrywamy” – dodała.
W 2016 r. ówczesny burmistrz Chicago Rahm Emanuel stworzył program Star Scholarship, mający na celu udostępnienie wyższej edukacji dla jak największej liczby uczniów. Program zapewnia uczniom CPS z dobrymi ocenami możliwość bezpłatnego zdobycia dyplomu lub certyfikatu w City Colleges. Obecnie ponad dwie trzecie uczestników programu to Latynosi, a 62 proc. stanowią kobiety.
O stypendium Star Scholarship mogą ubiegać się uczniowie – również nieudokumentowani – którzy w Chicago ukończyli publiczną szkołę średnią (Chicago Public Schools) lub czarterową ze średnią ocen 3,0 i zaliczyli wysoko ACT, SAT i Completion Ready – testy kompetencyjne z języka angielskiego i matematyki, sprawdzające gotowość do podjęcia studiów.
Absolwenci liceów spełniający niniejsze kryteria mogą być zwolnieni z opłat za edukację i podręczniki przez trzy lata nauki w którymkolwiek z siedmiu City Colleges of Chicago.
W 2019 roku władze Chicago ogłosiły również program Apprenticeship 2020, który zakładał zatrudnienie przez czołowe chicagowskie korporacje 350 praktykantów – studentów miejskich uczelni w ciągu dwóch lat.
Program ma być alternatywą dla kosztownych czteroletnich studiów i zamiast nich odpowiednim kandydatom oferuje się dwuletnią naukę na miejskiej uczelni przy jednoczesnych dwuletnich płatnych praktykach w danej firmie.
Wśród firm są: JPMorgan Chase, Salesforce.org, Joyce Foundation, Chicago Community Trust, Pritzker Traubert Foundation, MacArthur Foundation, Aon i Accenture. Wielu praktykantów, którzy ukończyli praktyki, a także zdobyli dyplom Associate w dziedzinie finansów i ubezpieczeń w City Colleges of Chicago, dziś zatrudnionych jest w wyżej wymienionych firmach na pełny etat.
Joanna Marszałek
[email protected]
Reklama