Francja. Obchody Dnia Bastylii poświęcone walczącym z epidemią Covid-19 (ZDJĘCIA)
- 07/14/2020 08:13 PM
Tegoroczne obchody francuskiego święta narodowego Dnia Bastylii miały skromniejszą oprawę z powodu epidemii, po raz pierwszy od 1945 r. nie odbyła się tradycyjna parada wojskowa na Polach Elizejskich. Prezydent Emmanuel Macron złożył hołd walczącym z Covid-19.
"W dniu 14 lipca (...) pragnę wraz ze wszystkimi Francuzami, wraz z armią złożyć szczery hołd pracownikom służby zdrowia oraz tym, którzy (pracując) we wszystkich sektorach, umożliwili kontynuowanie życia publicznego, społecznego i gospodarczego" - oświadczył we wtorek Macron w opublikowanym rano na stronach Pałacu Elizejskiego komunikacie.
Zaznaczył, że w 2020 r. w obliczu wyjątkowego kryzysu naród francuski stawił mu wspólnie czoło, pokazując swoją waleczność, solidarność i zjednoczenie, a okazane w czasach epidemii poświęcenie, wytrwałość i odwaga budzą podziw i dumę.
Macron złożył też życzenia francuskim żołnierzom, również podkreślając ich rolę w walce z epidemią koronawirusa.
We wtorek we Francji upamiętnia się zdobycie przez mieszkańców Paryża mieszczącego się na zamku Bastylia więzienia 14 lipca 1789 r., co stanowiło symboliczny początek rewolucji francuskiej.
Rano w Paryżu zamiast tradycyjnej dużej parady wojskowej na Polach Elizejskich odbyła się mniejsza ceremonia na placu Zgody, wzięło w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy - o połowę mniej niż zazwyczaj.
Na trybunach zasiadło 2,5 tys. osób, spośród których 1,4 tys. stanowili Francuzi bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią, m.in. policjanci, strażacy, personel opiekuńczy, pracownicy fabryk produkujących maseczki czy testy medyczne.
Do prezentujących się przed publicznością żołnierzy dołączyli pod koniec ubrani w białe fartuchy przedstawiciele służby zdrowia, wzbudzając aplauz zgromadzonych.
Symbolicznie reprezentowane były też Niemcy, Szwajcaria, Austria i Luksemburg - państwa, które przyjęły do swoich szpitali francuskich pacjentów w najgorszym momencie epidemii.
Tegoroczne obchody 14 lipca rozpoczęły się złożeniem hołdu pamięci gen. Charles'a de Gaulle'a, gdyż w 2020 r. obchodzone są trzy okrągłe rocznice związane z tą postacią - przypomina agencja AFP. To 130. rocznica jego urodzin, 50. rocznica śmierci i 80. rocznica słynnego apelu radiowego wygłoszonego 18 lipca 1940, uznawanego za symbol francuskiego ruchu oporu wobec nazistowskich Niemiec.
Po uroczystościach Macron udzielił telewizyjnego wywiadu relacjonowanego na żywo przez dwie francuskie stacja telewizyjne. (PAP)
Reklama