- Zatrzymaj się i usiądź wygodnie, bądź rozluźniony,
- połóż jedną rękę na brzuchu,
- skieruj uwagę na oddech i poczuj, jak przez czubek nosa wpływa ciepły strumień powietrza,
- rozluźnij brzuch i poczuj, jak oddech wypełnia cały twój tułów,
- delikatnie pogłęb i wydłuż oddech na wdechu,
- następnie pozwól, by oddech wydłużył się na wydechu, a wraz z nim cały niepokój wypłynął miękko z ciała i głowy,
- zamknij oczy i powtórz to jeszcze 5 razy.
Sytuacje ostatnich miesięcy postawiły nas przed nowymi wyzwaniami. Pokazały one i przypomniały dobitnie, że życie jest zmianą i wiele elementów jest poza naszą kontrolą. Co robić w sytuacji, gdy czujemy bezsilność i brak wpływu na sytuację, która wydarza się na zewnątrz? Dziś słowo o tym, jak wpływamy naszym oddechem (w sposób prosty!) na spokój wewnętrzny.
Nie da się przejść obojętnie wobec logiki wynikającej z powiązania oddechu ze zdrowiem i jakością życia. Gdy pozwalamy wyregulować się naszemu oddechowi, wpływamy na główne funkcje organizmu, takie jak ciśnienie krwi, rytm serca, dotlenienie każdej komórki i poziom hormonów w ciele.
Sposób naszego oddechu odpowiada również za nasz stan mentalny. Intuicyjnie wiemy, że oddech łączy się z tym, jak się czujemy. Dla przykładu, gdy jesteśmy na wakacjach w górach lub leżymy na plaży, czujemy się zrelaksowani, nasz oddech płynie spokojnie i pełnie przez nasze ciało. Czujemy jak cały organizm regeneruje się, a my mamy więcej „pary w płucach”. Z kolei, gdy denerwujemy się w pracy, zamartwiamy się czymś i złościmy, nasz oddech skraca się i przyspiesza, a czasami wręcz łapiemy się na tym, że przestajemy na chwilę w ogóle oddychać. Wówczas czasami słyszymy: „Spokojnie, złap oddech, weź głęboki oddech”.
Dobra wiadomość jest taka, że mając tę wiedzę, to właśnie poprzez świadome regulowanie naszego oddychania możemy wpłynąć również na to, jak się czujemy!
Średnio do 5 roku życia oddychamy prawidłowo. Później stresujące sytuacje wpływają na znaczne zniekształcenie naszego oddechu, przede wszystkim jego spłycenie i skrócenie. Jak w sobie przywrócić ten naturalny dobrostan? Okazuje się, że poprzez proste techniki możemy przypomnieć sobie moc prawidłowego oddechu. Dobry oddech jest kluczem do naszego zdrowia, a regulowanie oddechu ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Już po pierwszych minutach technik oddechowych usuwamy nadmiar stresu, napięć i skumulowanych emocji z ciała, zaczynając czuć stan większej relaksacji, spokoju i poczucia bezpieczeństwa.
Na start, daj swojemu oddechowi dziś, teraz 1 minutę uwagi:
Reklama