Instytut POLONIKA z Warszawy, zaangażowany w zachowywanie obiektów polskiego dziedzictwa narodowego na całym świecie, przygotował serię filmów edukacyjnych dla najmłodszych odbiorców. Polo i Nika – bohaterowie serii w najnowszym odcinku wybierają się w podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznają polską aktorkę Polę Negri i zwiedzają chicagowskie Muzeum Polskie w Ameryce.
Odcinek, w którym bohaterowie udają się do Stanów Zjednoczonych, jest już piątą częścią serii edukacyjnych filmów stworzonych przez Instytut. Dotąd bohaterowie zwiedzili m.in. katedrę ormiańską we Lwowie, pałac maharadży w Jodhpurze oraz Muzeum Polskie w Rapperswilu – wszędzie bohaterowie udają się dzięki mocy magicznego kuferka.
„Nasi bohaterowie zostali bardzo ciepło przyjęci zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Być może ich sekret kryje się w tym, że są uroczymi i bardzo typowymi, łobuzującymi dziećmi, a może w tym, że ilustracja kojarzy się, zwłaszcza dorosłym, z bajkami z dzieciństwa” – mówi dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak. I podobieństwo to nie jest przypadkowe, ponieważ rysunki są dziełem studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Dyrektor Janiszewska-Jakubiak wskazuje również na to, że filmy są nowoczesną formą przekazywania wiedzy mimochodem, co spotyka się z dobrym odbiorem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. „Bardzo chcielibyśmy, aby nasze dzieci – Polo i Nika – na dobre zadomowiły się wśród swoich rówieśników” – mówi dyrektor Janiszewska-Jakubiak, wskazując na fakt, że główny obszar działalności Instytutu, a więc dziedzictwo kulturowe i jego ochrona, są tematem pomijanym w polskiej podstawie programowej.
Filmy edukacyjne POLONIKI nie są skierowane jednak wyłącznie do dzieci mieszkających w Polsce – wartościowe treści naukowe odnajdą w nich również dzieci polonijne mieszkające w innych krajach.
Działalność Instytutu na rzecz dzieci młodzieży jest szersza. „Prowadzimy lekcje o dziedzictwie skierowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych” – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak. „Po lekcji uczniowie m.in.: znają i rozumieją pojęcie „polonik”, potrafią wskazać na świecie miejsca ważne dla polskiego dziedzictwa kulturowego, widzą związki między wydarzeniami historycznymi, a powstawaniem poloników, rozpoznają najważniejsze z nich, potrafią wskazywać zależności pomiędzy polskim dziedzictwem kulturowym za granicą, a poszczególnymi przedmiotami, których uczą się w szkole” – opowiada.
Polo i Nika przestali być już wyłącznie animacją. „Spotkać ich można w ‘Świerszczyku’ czy cyklicznie wydawanym przez Instytut zeszycie dla najmłodszych ‘Na tropie poloników’ oraz jako pluszaka, którego można wygrać w naszych konkursach” – mówi dyrektorka instytutu. „Oczywiście myślimy o tym, aby historie z filmu przenieść do książki i być może w przyszłym roku będzie to kolejny projekt skierowany do dzieci” – dodaje.
Wraz z początkiem wakacji Instytut rozpocznie cykl warsztatów online, które będą transmitowane na stronie Facebook Instytutu. „Każde spotkanie poprowadzi inna osoba i będzie ono zarówno pigułką wiedzy, jak i świetną zabawą. Dzieci będą mogły nauczyć się m.in. szyfrować, rysować komiksy, szykować najlepsze kanapki. A wszystkie te zabawy będą miały związek z historią Polaków w różnych krajach świata” – mówi dyrektor Janiszewska-Jakubiak.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako jedyna instytucja w Polsce, w sposób skoordynowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego znajdującego się poza granicami kraju. POLONIKA to zespół specjalistów z różnych dziedzin nauki. Łączy ich przekonanie o wybitnym znaczeniu dla rozwoju i tożsamości Rzeczypospolitej dziedzictwa kulturowego pozostającego poza terenem Polski, stanowiącego istotny wkład w spuściznę kulturową Europy i świata. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.
Działalność Instytutu POLONIKA można obserwować na profilu instytucji www.facebook.com/InstytutPolonika oraz na stronie internetowej www.polonika.pl. Tam również można znaleźć wszystkie odcinki edukacyjnej serii Polo i Nika. W filmowej ofercie Instytutu można również znaleźć propozycje dla starszej publiczności.
Katarzyna Korza
[email protected]
Zdjęcia z archiwum POLONIKI
Reklama