Obchodzone 2 maja Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzimy w tym roku inaczej z powodu pandemii koronawirusa. Doroczna Parada Konstytucji 3 Maja nie odbywa się, ale możemy ją wspominać, również wirtualnie w mediach społecznościowych.
Dzień Polonii został ustanowiony w 2002 roku z inicjatywy Senatu. Z kolei Dzień Flagi RP jest świętem ustanowionym nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP.
Dzień Flagi jest obchodzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. ,,Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim” – podkreślono w ustawie. Parlamentarny etap prac nad tą ustawą rozpoczął się w lutym 2002 r. z inicjatywy Senatu. Sejm uchwalił ją jednogłośnie 20 marca 2002 r.
Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.
Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.
Rokrocznie chicagowska Polonia celebrowała na Paradzie 3 Maja potrójne święto. Oddawała hołd kolejnym rocznicom uchwalenia Konstytucji 3 Maja, polskiemu sztandarowi narodowemu i obchodziła Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku z powodu pandemii COVID-19 święta ta obchodzimy prywatnie w swoich domach, łącząc się z innymi rodakami wirtualnie oraz celebrując symbole i zwyczaje narodowe.
Wspominamy minione parady, również wirtualnie w mediach społecznościowych.
(Redakcja, PAP)
Reklama