-
- Zakup materiału
- Krojenie materiału
- Szycie maseczek
- Złożenie zestawu po 50 maseczek do wykonania
- Zaplanowanie odbioru maseczek, które mają być wykonane, i zawiezienie ich do krawcowych w ich domach
- Odbiór masek i przekazanie kolejnej partii do wykonania
- Pranie i prasowania maseczek
- Pakowanie gotowych maseczek z instrukcją prania
- Koordynowanie odbioru maseczek
Make a Mask Illinois! – apelują Polki w ponad 40 miastach stanu
- 04/17/2020 12:28 AM
Z cyklu: ,,Wykonujemy maski, które ratują życie”
Gubernator Illinois J.B. Pritzker oraz władze lokalne apelują do mieszkańców stanu, aby mieli na twarzach maski podczas przebywania na zewnątrz, a przede wszystkim podczas zakupów w sklepach, aptekach i w zakładach pracy. Niektóre samorządy lokalne już wprowadziły obowiązek noszenia masek. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na maseczki wielu wolontariuszy przystąpiło do ich produkcji w warunkach domowych. Takich inicjatyw jest wiele, o czym staramy się informować na bieżąco. ,,Make a Mask Illinois” jest kolejnym przykładem akcji społecznej pod hasłem:,,Wykonujemy maski, które ratują życie”.
,,Make a Mask Illinois” – to działająca w co najmniej 44 miastach stanu Illinois grupa ponad 80 zaradnych i energicznych Polek i Amerykanek polskiego pochodzenia, która bezinteresownie zajmuje się szyciem i dystrybucją maseczek ochronnych. O działalności świetnie zorganizowanej grupy – a właściwie już ruchu społecznego, obejmującego swoim zasięgiem coraz więcej środowisk – poinformowała nas jedna z jego założycielek, Anna Drozd. Oto jej relacja.
,,Kilka tygodni temu wczytywałam się w wiadomości o COVID-9 we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Kraje te wyprzedzają nas co najmniej o miesiąc, jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pojawiły się niepokojące informacje o tym, że w szpitalach brakuje środków ochrony (PPE), o przemęczonych lekarzach i pielęgniarkach pozbawionych podstawowych środków bezpieczeństwa. Ale wspaniałe było to, że wszyscy, w każdy możliwy sposób, starali się im pomóc, w tym szyjąc maseczki.
Nie mogłam siedzieć bezczynnie. Założyłam na Facebooku polską stronę dla zainteresowanych przyłączeniem się do moich wysiłków polegających na szyciu maseczek. Odpowiedziało siedem kobiet, z którymi podjęłam dalsze działania w tym kierunku. Prowadzę naszą stronę na Facebooku i na GoFund (linki poniżej).
Zwróciłam się na lokalnych stronach domowych wyprzedaży (local garage sale) o darowizny materiału wykonanego w 100% z bawełny (100% cotton). Reakcja była niesamowita. Zakupiłyśmy także materiał z własnych środków i nadal tak robimy, ale cały czas trwa zbiórka funduszy na stronie GoFund me. Wszystko to robimy społecznie i nie czerpiemy z tego żadnych korzyści materialnych, oprócz satysfakcji.
Koncentrujemy się w pierwszej kolejności na pomocy personelowi medycznemu i ratownikom. Chcemy także wspierać osoby, które muszą nosić maseczki – starszych i chorych. Po dziesięciu dniach naszej działalności było z już z nami prawie 80 osób, średnio każdego dnia dołączało do nas pięć nowych osób. Jesteśmy podzielone na trzy regiony Illinois: północ, centrum i południe. Jesteśmy w 44 miastach. Podzieliłyśmy się na zespoły i wyznaczyłyśmy osoby odpowiedzialne za organizację naszej działalności.
Administracja: Marta Purschke
Media społecznościowe: Kamila Henley (Facebook) i Aga Dworecka (Instagram)
PR: Ania Drozd
Social POC: Paulina Poplawska
Operacje logistyczne: Ania Dyl
Odbierania i dostarczanie maseczek: Agnes Ziolkowski, Aldona Heyse, Iza Kulesza, Aga Dworecka
Materiał: Iwona Czubaj
Proces wykonywania maseczek
Reklama