Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 08:58
Reklama KD Market

USA pozywają agencję ratingową za oszukiwanie inwestorów

Amerykański Departament Sprawiedliwości pozwał agencję ratingową Standard & Poor za złą ocenę papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami, które były przyczyną kryzysu na rynku finansowym...
Amerykański Departament Sprawiedliwości pozwał agencję ratingową Standard & Poor za złą ocenę papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami, które były przyczyną kryzysu na rynku finansowym.

Zarzuty w pozwie cywilnym dotyczą wysokiej oceny papierów wartościowych w 2007 roku, które później gwałtownie straciły na wartości. Do pozwu ma dołączyć kilka amerykańskich stanów.

Agencja S&P uważa, że pozew nie ma podstaw faktycznych i prawnych.

Wcześniej obie strony prowadziły negocjacje, które zakończyły się fiaskiem.

Gdy informację podano w poniedziałek do publicznej wiadomości, akcje S&P spadły o 14 procent, a pokrewnej instytucji Moody's o 10 procent.

Wielu inwestorów, polityków i organów nadzoru krytykowało agencje zajmujące się oceną wiarygodności kredytowej za przyznawanie najwyższej oceny AAA tysiącom papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami.

Agencje te dostają wynagrodzenie od emitentów papierów wartościowych za wycenę, co może wywołać potencjalne konflikty interesów. Natomiast przyznawane oceny wpływają na możliwość zadłużania się firmy i stawki oferowane przez inwestorów.

W przypadku segmentu suprime, czyli kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka, agencje ratingowe wysoko wyceniły prawdopodobieństwo spłacania pożyczek, przez co banki inwestycyjne bez wahań sprzedawały inwestorom instrumenty CDO, doprowadzając ich do olbrzymich strat.

Przychylny agencjom nie był także raport Financial Crisis Inquiry Commission, w którym nazwano je m.n. „głównym trybem w kole finansowej destrukcji”.

Z roszczeniami wobec agencji S&P wystąpili także inwestorzy, jednak instytucja broni się, że ratingi są opiniami, które chroni pierwsza poprawka amerykańskiej konstytucji. Przedstawiciele spółki mówią, że „jest im bardzo przykro”, iż ich wyceny nie przewidziały stanu na rynku nieruchomości i że wydały 400 mld dol. na poprawę jakości ratingów.

as
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama