Musimy zrobić wszystko, by umożliwić restart gospodarczy małym biznesom w momencie, kiedy będą mogły wrócić do aktywności zawodowej po epidemii – deklarują gubernator i burmistrz Chicago. J.B. Pritkzer i Lori Lightfoot ogłosili programy pomocowe zawierające ulgi i propozycje wsparcia finansowego adresowane do przedsiębiorców w naszym stanie i w samym Chicago.Federalna pomoc dla pracodawców. Agencja federalna U.S. Small Business Administration oferuje małym firmom odczuwającym znaczące skutki gospodarcze pandemii COVID-19 nisko oprocentowane pożyczki (SBA Disaster Assistance in Response to the Coronavirus) przyznawane w przypadku klęski żywiołowej. Aplikacje można składać na stronie www.sba.gov/disaster-assistance/coronavirus-covid-19#section-header-3. Więcej informacji udzielanych jest pod numerem telefonu: 1-800-659-2955 (TTY: 1-800-877-8339), a e-maile należy wysyłać pod adres: [email protected].Illinois Small Business Emergency Loan Fund. Gubernator J.B. Pritzker ogłosił nowy pakiet kryzysowych programów pomocowych dla małych firm potrzebujących dodatkowego kapitału o łącznej wartości ponad 90 milionów dolarów. Firmy z Illinois będą mogły składać wnioski na stronie internetowej departamentu handlu i rozwoju gospodarczego (Department of Commerce and Economic Opportunity – DCEO).
Z funduszu Illinois Small Business Emergency Loan Fund, o wartości 60 mln dolarów, będą finansowane nisko oprocentowane pożyczki w wysokości do 50 tys. dla małych firm, w każdej branży, znajdujących się poza Chicago. Fundusz zostanie zasilony dodatkowymi 30 mln dol., z czego 20 mln dol. będzie pochodzić z funduszy DCEO i 10 mln z funduszy zabezpieczonych w ramach partnerstwa z bankami w Illinois. O pożyczki będą mogły się ubiegać firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników i o przychodach poniżej 3 mln dol. w 2019 r. Kwalifikujący się pożyczkobiorcy przez sześć miesięcy będą zwolnieni z wszelkich spłat, a po tym okresie będą dokonywać stałych płatności przez pozostałą część pięcioletniego okresu pożyczki z oprocentowaniem w wysokości 3 proc. Aplikacje będą dostępne po 27 marca na stronie internetowej DCEO –www2.illinois.gov/dceo/SmallBizAssistance/Pages/EmergencySBAIntiatives.aspx .Downstate Small Business Stabilization Program. Z tego nowego programu o wartości 20 milionów dolarów wspierane będą małe firmy w podmiejskich i wiejskich powiatach w Illinois. Właściciele małych biznesów będą mogli otrzymać granty w wysokości 25 tys. dol. obsługiwane przez Biuro Rozwoju Społeczności działające przy DCEO. O takie dotacje będą mogli się ubiegać właściciele małych biznesów zatrudniający do 50 pracowników.
Wnioski będą dostępne na stronie internetowej DCEO – www2.illinois.gov/dceo/SmallBizAssistance/Pages/EmergencySBAIntiatives.aspx od piątku, 27 marca.Chicago Small Business Resiliency Fund. W odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa i obciążenia odczuwane przez małe firmy w naszym mieście, miasto Chicago ustanowiało fundusz Chicago Small Business Resiliency Fund o wartości 100 milionów dolarów, który pomoże małym biznesom. W jego ramach oferowane będą nisko oprocentowane pożyczki na okres pięciu lat. Kwalifikujący się właściciele małych biznesów będą mogli otrzymać pożyczki do 50 tys. dol. Kredyt co najmniej 50 proc. będzie musiał zostać przeznaczone na płace dla pracowników i utrzymanie siły roboczej na poziomie 50 proc. stanu poprzedzającego pandemię COVID-19. Aby zakwalifikować się, firmy muszą wykazać ponad 25-procentowy spadek przychodów z powodu pandemii koronawirusa. Pożyczki mają pomóc biznesom zatrudniającym mniej niż 50 pracowników z przychodami brutto poniżej 3 milionów dol. w 2019 roku. Do programu nie będą się kwalifikować biznesy, które miały wcześniej problemy związane z rozliczaniem się z podatków, czy orzeczenia sądowe związane z działalnością gospodarczą.
Wnioski o pożyczkę udzielaną z funduszu Chicago Small Business Resiliency będą rozpatrywane we współpracy z Community Development Institution Financial (CDFI). Aplikacje będą przyjmowane od 31 marca 2020 r.
Więcej informacji na temat możliwości uzyskania takiej pomocy finansowej można znaleźć na stronie: www.chicago.gov/city/en/sites/covid-19/home/chicago-small-business-resiliency-fund.html lub
www.chicago.gov/city/en/depts/bacp/sbc/financial_resourceshome.html.Hospitality Emergency Grant Program – pomoc dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Aby pomóc biznesom z branży gastronomicznej i hotelarskiej, które szczególnie zostały dotknięte skutkami pandemii COVID-19, stanowy departament handlu i rozwoju gospodarczego (Department of Commerce and Economic Opportunity, DCEO) uruchamia granty, które będą przyznawane w ramach programu Hospitality Emergency Grant. Program zostanie zasilony 14 mln dol. pierwotnie przyrzeczonymi na szkolenia zawodowe, promocję turystyki i inne cele. Dostępne środki finansowe w ramach grantów będą mogły być wykorzystanie na płace i czynsz, a także szkolenia zawodowe, przekwalifikowanie i technologię wspierającą zmiany w operacjach biznesowych. Z grantów w wysokości do 25 tys. dol. będą mogły skorzystać bary i restauracje (z ważnymi licencjami), które wygenerowały przychód w wysokości od 500 tys. dol. do 1 mln w 2019 r. Lokale gastronomiczne z dochodami poniżej 500 tys. dol. będą mogły otrzymać do 10 tys. dol. Hotele ,motele i inne obiekty świadczące noclegi, których dochód wynosił mniej niż 8 mln dol. w 2019 r. będą mogły otrzymać do 50 tys.
Aplikacje będą przyjmowane do 1 kwietnia br. do godz. 5 p.m. Zwycięzcy zostaną wybrani w drodze loterii, do której trafią prawidłowo wypełnione wnioski. Kolejność ich składania nie ma znaczenia. Biznesy zostaną powiadomione o wynikach losowania do 4 kwietnia br. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (312) 275-3000.
Pomoc w znalezieniu pracowników. Organizacje Skills for Future Chicagoland i Chicago Cook Workforce Partnership – to organizacje mogące udzielić pomocy tym, którzy poszukują pracowników. Pracodawcy potrzebujący natychmiastowego wsparcia w zakresie zatrudnienia mogą skontaktować się w tej sprawie z przedstawicielem miasta Chicago wysyłając e-mail na adres: alberto.ortega2@cityofchicago.Joanna Trzos
[email protected]