ZNP-PNA gospodarzem spotkania z przedstawicielami U.S. Census Bureau
- 03/07/2020 10:46 PM
Przedstawiciele różnych organizacji i środowisk stawili się licznie na spotkaniu informacyjnym z przedstawicielami federalnego biura spisu ludności. Wydarzenie miało miejsce w chicagowskiej siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Po raz pierwszy w historii amerykańskiego spisu ludności będzie można zarejestrować się przez internet.
Licznie przybyłych gości powitał prezes ZNP-PNA i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, który m.in. wyraził zadowolenie, że przedstawiciele U.S. Census Bureau nawiązali współpracę ze społecznością polsko-amerykańską. Jak wspomniał, podczas poprzedniego spisu nikt z tej federalnej agencji nawet nie skontaktował się z Polonia.
Na prezentacje przedstawicieli U.S. Census Bureau – wśród nich. zastępczyni rejonowego dyrektora Ellisa Johnson, rzecznik prasowy Jeanine Beasley oraz specjaliści ds. partnerstwa ze społecznościami Kira Obradovich i Kamil Szalewicz – żywo reagowała publiczność, zadając pytania. Byli to m.in. przedstawiciele Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego (Polish American Association), wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, ZNP-PNA, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (ZPRK-PRCU), Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (Polish American Chamber of Commerce) oraz polonijnych mediów.
Mówcy z U.S. Census Bureau wyczerpująco odpowiadali na wszystkie pytania. Zapewniali, że informacje uzyskane od mieszkańców przez ten urząd są poufne i pod groźbą sankcji karnych nie mogą być przekazane innym urzędom i służbom federalnym, dlatego nieudokumentowani imigranci nie powinni się niczego obawiać biorąc udział w spisie. Podkreślali też wagę uczestnictwa w spisie – dobre policzenie mieszkańców stany przekłada się na więcej subwencji federalnych i m.in. na większą liczbę reprezentantów w Kongresie.
Przedstawiciele KPA poinformowali o kampanii informacyjnej podjętej przez tę organizację. Celem inicjatywy jest zachęcanie do wpisania Polski w pytaniu o kraj pochodzenia, co może zaowocować lepszym policzeniem członków polskiej społeczności i wzrostem jej znaczenia w USA. W ramach tej kampanii wydrukowano specjalne broszury, które już są rozprowadzane w środowiskach polonijnych.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii amerykańskiego spisu ludności można się zarejestrować przez internet. Ankieterzy spisu będą się kontaktować tylko z tymi gospodarstwami domowymi, które nie zarejestrowały się on-line, by przeprowadzić z nimi wywiad. Wszystkie informacje dotyczące procedur i terminów w spisu ludności są dostępne na witrynie: 2020census.gov.
(ao)
Reklama