Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 08:29
Reklama KD Market

Kongres zawiesił limit zadłużenia

Izba Reprezentantów uciekła się do fortelu i nie zwiększając limitu zadłużenia uchwaliła ustawę, która zezwala rządowi na dalsze pożyczanie pieniędzy do 19 maja. Problem niewypłacalności USA znów został odłożony „na później”...
Izba Reprezentantów uciekła się do fortelu i nie zwiększając limitu zadłużenia uchwaliła ustawę, która zezwala rządowi na dalsze pożyczanie pieniędzy do 19 maja. Republikanie wciąż mają czas, by wywalczyć większe cięcia w budżecie, a problem niewypłacalności USA znów został odłożony „na później”.



Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner przekonał swoją partię do głosowania, obiecując w bliskiej przyszłości szansę na zredukowanie środków na rządowe programy, m.in. Medicare. Dotychczas Republikanie stawiali warunek, że nie przedłużą możliwości zadłużania się, jeśli Obama nie zgodzi się na zmniejszenie wydatków.

Przegłosowana ustawa przewiduje również, że jeśli Kongres nie uchwali ustawy budżetowej do połowy kwietnia, jego członkowie przestaną otrzymywać wynagrodzenie. Stąd też nazwa ustawy „No Budget, No Pay Act of 2013”.

Lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid poinformował, że Demokraci w Senacie przyjmą ustawę, która być może jeszcze w tym tygodniu trafi na biurko prezydenta. Barack Obama również zapowiedział, że nie zablokuje nowych przepisów.

Partia Republikańska szykuje na kwiecień plan fiskalny, który miałby zbalansować budżet na przestrzeni dziesięciu lat. Prezydentowi udało się na koniec roku uzyskać większe podatki dla bogatych, ale Republikanie zapowiadają, że kolejna tura oszczędności ma pochodzić z cięć rządowych wydatków.

Dług publiczny w USA osiągnął już maksymalny przewidziany przez prawo pułap 16,4 bln dolarów, ale sekretarz skarbu Timothy Geithner poinformował, że podejmowane są kroki mające na celu niedopuszczenie do zalegania ze spłatami pożyczek. Rezerwy mogą skończyć się w marcu, ale niewykluczone, że Departament Skarbu będzie w stanie manewrować finansami jeszcze dłużej.

Tymczasem zbliżają się kolejne terminy. 1 marca wejdą w życie cięcia budżetowe w zakresie wydatków wojskowych i rządowych programów, a 27 marca skończą się fundusze na funkcjonowanie rządowych agencji.

as

 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama