Oficjalne obchody Dnia Pułaskiego – stanowego święta przypadającego co roku w pierwszy poniedziałek marca – tradycyjnie wypełniły gośćmi salę główną Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. Lokalni politycy i liderzy świętowali dziedzictwo polsko-amerykańskiego bohatera i wzywali Polonię do udziału w zbliżającym się spisie ludności.
W prestiżowym wydarzeniu, które na dobre wpisało się w polonijny kalendarz, co roku biorą udział największe osobistości stanu, miasta i powiatu. Choć już drugi rok z rzędu na uroczystości zabrakło nowego gubernatora Illinois, J. B. Pritzkera, stan Illinois reprezentowała jego zastępczyni Juliana Stratton oraz skarbnik Illinois Michael Frerichs.
Wśród przemawiających był również kongresmen Dan Lipinski z 3. okręgu wyborczego, którego w najbliższych prawyborach czeka ostry wyścig. Na szczeblu miejskim zabrakło burmistrz Chicago, lecz przemawiała skarbnik miejska Melissa Conyears-Ervin. Jak co roku okolicznościowe wystąpienia zaprezentowali od lat zaprzyjaźnieni z Polonią: skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, rewident stanowa Susana Mendoza, radny z 30. okręgu Ariel Reboyras i inni. Związek Narodowy Polski i Kongres Polonii Amerykańskiej reprezentował prezes Frank Spula. Nie zabrakło przedstawicieli konsulatu, organizacji polonijnych, duchowieństwa, świata biznesu i kultury.
W przemowach polityków wiele uwagi poświęcono zbliżającemu się spisowi powszechnemu. Urzędnicy publiczni przekonywali, że nie tylko samo uczestnictwo w spisie, ale wpisanie Polski w pytaniu o kraj pochodzenia może przyczynić się do wzrostu znaczenia Polonii i odpowiednio przełożyć na korzyści, w tym finansowe, dla naszej społeczności.
Dzień Pułaskiego jest świętem w stanie Illinois, zamknięte są urzędy powiatowe, ale na mocy decyzji burmistrza Chicago jest to normalny dzień szkolny.
Kazimierz Pułaski w latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston. Zmarł 11 października 1779 r. w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.
Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera. W 2009 roku Kongres USA przyznał Pułaskiemu honorowe obywatelstwo amerykańskie.
Relacja z uroczystości upamiętniających Kazimierza Pułaskiego ukaże się w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.
(jm)
Reklama