W tym roku przypada 210. rocznica urodzin wyjątkowego i niepowtarzalnego mistrza fortepianu, wielkiego Fryderyka Chopina. Także i w tym roku za sprawą fundacji Sounds And Notes, odbywa się czwarta edycja festiwalu „Chopin In the City”, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w poniedziałek 24 lutego w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago.
Wieczór niezapomnianych wrażeń otworzył gospodarz placówki, konsul generalny Piotr Janicki. Witając zebranych, podziękował za przybycie Diane Pappas – jedynej mówiącej po polsku prawnik specjalizującej się w negocjacjach korporacyjnych, a zarazem demokratycznej posłanki stanowej z 45. okręgu. Konsul Janicki przedstawił gościom założycielkę fundacji Sounds and Notes – wokalistkę jazzową Grażynę Auguścik, której przekazał mikrofon i zaprosił do dalszego prowadzenia wieczoru.
Choć sam festiwal rozpoczął się serią koncertów w jazzowej kawiarni Green Mill, spotkaniem plastycznym w Muzeum Polskim oraz koncertem w polskiej szkole im. F. Chopina w Buffalo Grove, to tak naprawdę jego oficjalne otwarcie zostało zainaugurowane przez Grażynę Auguścik w sali głównej konsulatu.
Pomysłodawczyni festiwalu powitała przybyłych na tę uroczystość i podziękowała profesorowi Johnowi Kulczyckiemu, który w tym roku stał się najważniejszym sponsorem festiwalu. Słowa podziękowań skierowała także do przedstawicieli mediów i tych osób i firm, bez których IV edycja festiwalu nie mogłaby dojść do skutku. Festiwal, od czterech lat przygotowywany przez fundację Sounds and Notes; ma na celu, w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, przybliżyć wszystkim słuchaczom jego sylwetkę oraz dzieła muzyczne.
W tym roku znakomitymi gośćmi festiwalu byli Katarzyna Musiał, polsko-kanadyjska pianistka z ogromnym bagażem doświadczeń muzycznych od Carnegie Hall przez Chicago, Rzym i Kraków, aż do tournee siedmiu miast po Chinach. Drugim utalentowanym muzykiem był przybyły prosto z Polski i grający w salach Anglii, Czech, Słowacji, Belgii i Szwecji, zaledwie 39-letni Kamil Urbański.
Zebrani wysłuchali, w interpretacji muzyków, nie tylko doborowych utworów Fryderyka Chopina, a były to m.in. Waltz A minor, Mazurka F major, Nokturn C czy dobrze znaną Etiudę C tzw. Rewolucyjną. Słuchacze mieli wyjątkową okazję do zapoznania się z małymi arcydziełami muzycznymi Grażyny Bacewicz, Joaquina Turina oraz Manuela de Falli. Niecodzienną okazją stało się wykonanie trzech kompozycji Konstantego Górskiego, którego życie i sylwetkę przybliżył nieco Kamil Urbański.
Finał koncertu należał do charyzmatycznie grającej Katarzyny Musiał. Połączenie jej wirtuozerii z niezwykłymi zdolnościami Grażyny Auguścik, tak dobrze potrafiącej dobrać zaproszonych muzyków, wywołało gromkie, gorące brawa i pozostawiło niedosyt. Po części oficjalnej goście mieli okazję spotkać się z muzykami.
Festiwal Chopin In the City trwa do 1 marca, a jego program można znaleźć na stronie fundacji pod adresem: www.soundsandnotes.org
Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski
Reklama