Chcesz mieć pewność, że żadne nieoczekiwane zdarzenie losowe nie zaburzy sporządzonego planu prac budowlanych? Pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia domu w budowie. Sprawdź, na czym to polega i poznaj koszty.
Budowa domu jest poważną finansową inwestycją. Dlatego każdemu zależy na tym, aby uniknąć sytuacji przyczyniających się do niepotrzebnego pomnożenia kosztów. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie domu w budowie, dzięki któremu można uniknąć znacznych strat finansowych powstałych na skutek wielu zdarzeń losowych – z kradzieżą włącznie.
Na czym polega ubezpieczenie domu w budowie?
Jeśli chodzi o
ubezpieczenie domu w budowie, zasada jest prosta: towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie wystąpienia szkody uwzględnionej w umowie. Dzięki temu inwestor nie ponosi żadnych kosztów, np. gdy dojdzie do zalania fundamentów lub murów, kradzieży elementów itp.
Warto przy tym mieć świadomość, że tego rodzaju polisa swoim zakresem obejmuje szkody adekwatne do etapu budowy. Nieco inaczej będzie więc działać w przypadku tzw. stanu zerowego (etap fundamentów), a inaczej w przypadku stanu surowego otwartego. Na pełną ochronę można liczyć wówczas, gdy budowa wejdzie w stan surowy zamknięty.
Ile trzeba zapłacić za polisę?
Ubezpieczenie domu w budowie wiąże się z dodatkowym wydatkiem, jednak warto zdecydować się na taki krok. Jak wynika z danych zawartych w artykule
https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie, najtańsza polisa to wydatek rzędu 100 zł w skali roku. Za pełniejszą ochronę trzeba zapłacić ok. 500 zł rocznie – oznacza to, że miesięczny koszt wcale nie jest znaczącym obciążeniem domowych finansów.
Ubezpieczasz dom w budowie? O tym pamiętaj
Decydując się na wykupienie ubezpieczenia domu w budowie, musisz pamiętać o kilku kwestiach.
Nigdy nie decyduj się na przypadkową ofertę, bo to może sporo kosztować. Ubezpieczyciele proponują różne warunki cenowe – często uwzględniające ten sam zakres ochrony. Jeśli więc porównasz propozycje, możesz odrobinę zaoszczędzić.
- Weź pod uwagę wyłączenia odpowiedzialności
Wybierając polisę, zapoznaj się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) – znajdziesz tam informacje na temat wyłączenia odpowiedzialności.
- Poinformuj ubezpieczyciela o zamieszkaniu w domu
Jeśli budowa dobiegnie końca, musisz poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Polisę będzie można kontynuować na odnowionych warunkach – z dopłatą różnicy w składce albo ubezpieczenie wygaśnie – ubezpieczyciel zwróci niewykorzystaną część składki.