Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 10:58
Reklama KD Market

Żałoba

Krzysztof utracił oboje rodziców w ciągu jednego roku, a Ania ukochanego męża. Kasia przeżywa śmierć przyjaciółki, choć minęło już wiele lat. Andrzej umiera teraz na raka wątroby, a jego siostra przechodzi przez piekło rozstania na zawsze. Rozstania z najbliższą ocalałą istotą, bo oboje stracili już rodziców. Co jest takiego silnego w nas, że mimo wszystko potrafimy przejść przez tragedię utraty najbliższych? Mimo cierpienia, traumy spowodowanej śmiercią i często bycia naocznym świadkiem bolesnego odejścia, jest w nas siła by przetrwać stratę i żyć dalej. Ból rozstania na zawsze Żałoba to okrutny ból, który towarzyszy utracie. Jest głęboki, ponieważ odzwierciedla utratę tego co kochamy. Żałoba nie musi następować tylko po utracie osoby ukochanej. Przeżywamy ją również po utracie ważnej roli w życiu, utracie domu, utracie pracy, zerwaniu związku czy utracie psa. Żałoba jest skomplikowana, bo każdy przeżywa ją inaczej, z różną intensywnością i w swoim czasie. Na żałobę składa się różnorodność emocji – od smutku, rozpaczy, po poczucie winy, dezorientacji i złości. Żałoba może być skomplikowana i trwać miesiącami a nawet latami. Czasem bez pomocy, prowadzi do izolacji społecznej i osamotnienia.  Wiele symptomów żałoby przypomina depresję- smutek, utrata umiejętności cieszenia się z drobnych rzeczy, utrata zainteresowań, brak troszczenia się o siebie, spadek apetytu, bezsenność. Jednak z czasem żałoba słabnie, uaktywniając się podczas rocznic lub gdy pamięć zostaje przywołana. W przeciwieństwie do depresji żałoba nie ma wpływu na poczucie własnej wartości. Żałoba żyje własnym życiem, nie ma określonego czasu, po którym nie czujemy bólu utraty. Mówi się, że pierwszy rok jest najtrudniejszy. Jakiekolwiek próby minimalizowania żałoby lub jej stłumienia mogą tylko ją przedłużyć. Żałoba ma swoją wartość – przypomina nam o tym, co jest najważniejsze. W naszej kulturze śmierć, umieranie, żałoba jest tylko częścią życia. Nie trzeba jej tłumić lub jej zaprzeczać. Tradycje i zwyczaje pochówku w większości pomagają cierpiącym w żałobie. Etapy żałoby Nie możesz kontrolować procesu żałoby, bo on zależy od twoich uczuć. Poniższe etapy można przechodzić w różnych kolejnościach, zdarza się zaczynać je ciągle od nowa, aż dojdzie się do końca procesu, czyli akceptacji. Należy pamiętać, że wszystkie uczucia, z którymi zmagamy się w czasie żałoby i ich intensywność, jest normalna i trzeba pozwolić sobie je przeżywać najlepiej zaraz po utracie. Nieprawidłowo przeżyta żałoba, czyli zabijanie emocji, wymuszanie obojętności i zapomnienia, zażywanie narkotyków i alkoholu w celu znieczulenia bólu, rzucanie się w wir pracy czy zabawy to tylko tymczasowe i niezbyt zdrowe próby, które mogą prowadzić do depresji, nerwic lub poważnego załamania nerwowego. Psycholodzy wymieniają pięć powszechnych etapów żałoby:
  • Zaprzeczenie – jest to mechanizm obronny organizmu, który broni się na wieść o stracie. Osoba myśli wtedy: ,,nie, to niemożliwe, to się tak naprawdę nie dzieje”. Zazwyczaj czujemy się zszokowani, zaskoczeni lub kompletnie obojętni. Jest to zawsze pierwszy etap, nasz sposób na przeżywanie obezwładniających, nieoczekiwanych emocji.
  • Złość. Kiedy rzeczywistość zaczyna nas uderzać i zdajemy sobie sprawę, że to dzieje się naprawdę, przychodzi ból. Możemy czuć się sfrustrowani i bezsilni co później przeradza się w złość. Złość kierujemy na innych ludzi, czasem obarczamy ich winą za utratę, odwracamy się też od siły wyższej, która ma nas chronić a nie ochroniła osoby, którą straciliśmy, jesteśmy źli na świat i takie koleje życia. Naturalne jest też złoszczenie się na osobę która umarła, że zostawiła nas samych.
  • Targowanie się. Podczas tego etapu zamęczają cię myśli, co mógłbyś zrobić żeby ochronić tę osobę przed śmiercią, jaka sytuacja mogłaby być teraz inna, gdybyś tylko zrobił coś innego, gdybyś tylko wiedział…Myśli, które przychodzą zaczynają się od: ,,co by było gdyby…”. Możesz także starać się zawrzeć umowę z siłą wyższą. Nie masz jednak szans na odwrócenie sytuacji.
  • Depresja. Smutek zaczyna cię obezwładniać, gdy zrozumiesz swoją utratę i jaki ona ma wpływ na twoje życie. Zwiastuny depresji to płacz, kłopoty ze spaniem, zmniejszony apetyt, chęć izolacji od otoczenia. Możesz czuć się przybity, bez nadziei i samotny. Zadajesz sobie pytania, dlaczego cię to dotknęło.
  • Akceptacja. To ostatni etap żałoby. Zaczynasz akceptować swoją utratę i uczysz się funkcjonować w nowej rzeczywistości, już bez osoby utraconej. Wiesz, że stało się coś nieodwracalnego. Wciąż czujesz smutek, ale jesteś już w stanie ruszyć ze swoim życiem przed siebie.
Jak sobie poradzić z żałobą? Po prostu daj sobie czas, nie zaprzeczaj swoim uczuciom i bólowi. Musisz to przeżyć, zaakceptuj uczucia i uwierz, że żałoba to proces. Będziesz przeżywać różne etapy tego procesu w różnej kolejności i z różną intensywnością, ale w końcu zaakceptujesz rzeczywistość. Dużo rozmawiaj z innymi, spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi, nie izoluj się. Izolacja i samotność w tym czasie prowadzą do wielu kłopotów ze zdrowiem psychicznym. Zadbaj o siebie, ćwicz regularnie, śpij 7-8 godzin, by utrzymać zdrowie i energię. Powróć do rzeczy, które sprawiały ci przyjemność. Pozwoli ci to powoli wprowadzić radość w twoje życie. A gdy ciężko ci jest pogodzić się z utratą, przyłącz się do grupy wsparcia dla ludzi w żałobie by rozmawiać z innymi, którzy przechodzą przez podobne tragedie. Rainbow Hospice oferuje w języku polskim grupę wsparcia dla osób które utraciły kogoś bliskiego. Telefon# (312) 833-1004.Dzwoń do mówiącej po polsku Katarzyny Krzykały, LCSW, po informacje. Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia. 405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015 911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173 Tel. (847) 907 1166 Email: [email protected] www.psychologicalcounselingcenter.com Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166. Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama