Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 23:13
Reklama KD Market

Emocje

Wanda przeszła w swoim życiu wiele. Dzieciństwo z ojcem tyranem, pijackie libacje rodziców, zerwane zaręczyny z ukochanym, bo jego rodzina nigdy nie zaakceptowałaby jej pod swoim dachem. Potem ciąża z przypadkowym mężczyzną i ślub. Po ślubie lata męczarni w małżeństwie z kolejnym tyranem i jego samobójcza śmierć. Ale zanim doszło do ,,wyzwolenia”, paraliżujący strach o własne życie niemal każdego dnia. Wanda przyjmowała wszystko na siebie, tak jakby nic jej nie mogło złamać. Ukrywała siniaki pod ubraniem, a na twarz nakładała uśmiech. To wszystko by dzieci nie wiedziały jak bardzo cierpi. A może po to, by zaprzeczyć, że cierpi, by nie uświadomić sobie, że ta ohydna przemoc dzieje się naprawdę. Zablokowała emocje, nie pozwoliła sobie ich odczuwać. Przez 50 lat życia przeszła nie wiedząc, że tam pod spodem one kipią, jak w kraterze wulkanu przed wielkim wybuchem lawy. Zablokowane emocje  Emocje są integralną częścią naszego życia, mają wpływ na to, jak postrzegamy ludzi i wydarzenia, jak interpretujemy nasze doświadczenia i jak podejmujemy ważne decyzje. Za pośrednictwem emocji zapamiętujemy wydarzenia i ludzi. Emocje pozwalają nam zrozumieć innych i siebie, nawiązać ważne relacje osobiste, zmotywować do działania i ochronić przed zagrożeniem. Ludzie o niezwykłej wrażliwości lub ci co przeszli traumatyczne zdarzenia mają tendencję do blokowania emocji, gdyż nie są w stanie sobie z nimi radzić. Wielu z nich nie potrafi o nich mówić, czy nawet ich nazywać. Szybciej można usłyszeć, że coś dusi mnie w gardle, niż że czuję wstręt lub że boli mnie brzuch, niż boję się tego wyzwania. W naszej kulturze mówienie o emocjach jest postrzegane jako zbyt prywatne, czasem nie na miejscu, czy wręcz nie do zaakceptowania. Więc jeśli nie mówimy o emocjach, lub nawet nie wiemy, co czujemy, to jak możemy sobie z nimi radzić? A nawet, jeśli wiemy, co czujemy i spychamy emocje gdzieś głęboko udając, że one nie istnieją to również nie jest to dla nas zdrowe. Gdyż tłumienie emocji – smutku, poczucia winy, wstrętu czy złości – po latach może doprowadzić do depresji, nerwic i innych problemów psychicznych. Oswoić emocje Aby zrozumieć emocje i sygnały przekazywane przez emocje, a także by używać ich na swoją korzyść, możesz sam nauczyć się kilku prostych sposobów by nimi zarządzać:
  1. Nazywaj emocje. Mimo, że ludzie rzadko mówią o emocjach to mają one wpływ na ich codzienne decyzje. Spróbuj nazywać, jak się czujesz słowami: jestem zdenerwowany, sfrustrowany, rozczarowany, smutny. Sprawdzaj siebie kilka razy w ciągu dnia. Jak się czujesz? Nazwij uczucie i zapisz w dzienniczku. Nie musisz ogłaszać innym swoich rewelacji.
 
  1. Rozważ, jak emocje wpływają na twój osąd. Teraz kiedy już wiesz co czujesz przyszedł czas na rozważenie jak twoje uczucia wpływają na twoje myśli i zachowania. Jeśli jesteś smutny, to możesz myśleć, że jest szansa, że ktoś cię odrzuci i w konsekwencji możesz nie podjąć wyzwania, bo nie wierzysz w pożądany rezultat. Z drugiej strony, jeśli dominuje uczucie ekscytacji i radości, możesz stać się zbyt pewny sukcesu bez sprawdzenia potencjalnego ryzyka.
 
  1. Zdecyduj, czy twoje emocje są dla ciebie wrogiem czy przyjacielem. Każda emocja, którą doświadczasz, może wpłynąć na ciebie w pozytywny lub negatywny sposób. Zależy od sytuacji i momentu. Na przykład złość może być przyjacielem, bo dodaje energii, którą możesz spożytkować na coś korzystnego, na przykład walkę z niesprawiedliwością. Może też być wrogiem, gdy używasz złości w rozmowie ze swoim szefem. Smutek, z jednej strony może być korzystny, gdy pozwala ci uhonorować osobę, której już nie masz w swoim życiu; może też być wrogiem, gdy zabiera motywację do działania. Jeśli zorientujesz się, że twój smutek wpływa na ciebie negatywnie, działaj by uregulować tę emocję, eksperymentuj różne strategie do walki ze smutkiem. Porozmawiaj z bliskimi, zapisz się na jogę, pospaceruj w lesie. Jeśli to nie pomoże, idź do psychologa.
 
  1. Bądź odpowiedzialny za własne emocje. Winienie innych za twój nastrój nie jest dojrzałe. Tak jakbyś zakładał, że inni ludzie mogą kontrolować twoje emocje. Musisz wiedzieć, że masz pełną umiejętność ponoszenia odpowiedzialności za własne emocje. Za każdym razem, gdy chcesz powiedzieć – przez nią jestem zły, to ona wyprowadziła mnie z równowagi, powiedz – nie lubię, jak ona tak robi, bo staję się zły.
 
  1. Zwracaj uwagę na emocje innych. Jeśli będziesz w stanie rozpoznać uczucia innych, będziesz wiedział, jak te emocje wpływają na spostrzeżenia i zachowania ludzi wokół. To także pomoże ci nie przerywać komuś, z kim się nie zgadzasz i ograniczysz wiele zbędnych kłótni.
 
  1. Ograniczaj czas na smartfonie. Badania mówią, że kolejne pokolenia wychowane na telefonach i komputerach mają coraz większe problemy z wyrażaniem swoich emocji i rozumieniem emocji innych ludzi, co wpływa negatywnie na ich umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Randka z osobą ciągle spoglądającą na telefon hamuje bliskość i utrudnia zaufanie. Więc ograniczenia w używaniu technologii są jak najbardziej pomocne w utrzymaniu zdrowia psychicznego.
 
  1. Oceń swoje postępy. Każdego dnia, zapisz w dzienniczku krótką refleksję, jak dziś opanowałeś swoje emocje. Czy twoja rozmowa z nieudolnym kolegą po fachu zakończyła się krzykiem, czy też byłeś w stanie wytłumaczyć mu jego błąd. Zapisz obszary do poprawienia. Czy jesteś zbyt defensywny, gdy otrzymasz krytykę od szefa, czy lęk nie pozwala ci rozmawiać z kobietą, którą chciałbyś zaprosić na randkę? Bądź świadomy swoich emocji i ucz się z własnych błędów, by nie popełniać ich w przyszłości.
Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia. 405 Lake Cook Rd., Suite 203,  Deerfield, IL, 60015 911 N. Plum Grove Rd., suite C,  Schaumburg, IL, 60173 Tel. (847) 907 1166 Email: [email protected] www.psychologicalcounselingcenter.com Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166. Nowa grupa dla rodziców:  POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama