Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 10:01

Zimą oszuści atakują z zimną krwią

Podczas gdy mieszkańcy naszego regionu pogrążeni są w zimowej aurze jeszcze przez parę dobrych tygodni, oszuści bynajmniej nie zapadają w zimowy sen. Wychodzą z zimowych kryjówek, aby żerować na swoich nic nie podejrzewających ofiarach. Od odśnieżania podjazdu przez inspekcję pieca i niezapłacone rachunki za ogrzewanie – zimowe oszustwa przybierają najróżniejsze formy. BBB ostrzega konsumentów, aby o tej porze roku pozostać czujnym w celu uniknięcia bycia okradzionym. Podobnie jak w przypadku większości oszustw, złodzieje wytwarzają presję i żądają pieniędzy z góry. Wiedzą, że gdy raz im zapłacisz, z łatwością mogą zniknąć, a wraz z nimi twoje pieniądze. Regułą numer jeden w przypadku zimowych oszustw, i nie tylko, jest aby nigdy nie wpuszczać do domu osoby, której nie znasz. Zbyt często słyszymy o przypadkach, gdy złodzieje udający fachowców zyskują wstęp do domów. Często pracują ze wspólnikiem, co może dodatkowo ułatwić rabunek. Najczęściej spotykane zimowe oszustwa Inspekcje pieca. Ni stąd ni zowąd w twoich drzwiach pojawia się niezamawiany „fachowiec”, który oferuje inspekcję pieca lub całego systemu grzewczego. Jest tylko jeden problem – za serwis musisz zapłacić z góry. Odśnieżanie. Ktoś pojawia się w progu twojego domu i oferuje odśnieżenie podjazdu, chodnika i czego tylko sobie zażyczysz, oczywiście o ile zapłacisz z góry. Telefony od przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Odbierasz telefon od rzekomego przedstawiciela przedsiębiorstwa użyteczności publicznego, który domaga się natychmiastowej płatności lub wstępu do domu pod pozorem konieczności przeprowadzenia inspekcji. Jak uniknąć zimowych oszustw
  • Nigdy nie płać za nic przez telefon.
  • Rozłącz się.
  • Zadzwoń pod numer obsługi klienta, figurujący na rachunku, i zapytaj, czy faktycznie zalegasz z opłatami.
  • Sprawdź profil wykonawcy, jego firmy i ocenę innych klientów w naszej bazie pod adresem BBB.org/ask
  • Sprawdź licencję. W zależności od rodzaju usług, od wykonawcy może być wymagana licencja i ubezpieczenie.
  • Porównuj wyceny. W przypadku większej naprawy, jak hydrauliczna lub wymiana pieca, nie pozwól, by wykonawca wywierał na tobie presję. Korzystaj z możliwości i prawa porównania kilku wycen.
  • Domagaj się kontraktu na piśmie. W stanie Illinois wszystkie prace na sumę przekraczającą tysiąc dolarów powinny być gwarantowane na piśmie.
  • Egzekwuj prawo do różnych opcji płatności. Nie płać gotówką. Próbuj płacić kartą kredytową, która daje większe możliwości ochrony konsumenta. Zapłatę za usługi rozłóż w czasie, pozostawiając ostatnią ratę na czas ukończenia projektu.
Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś to do jednostki BBB Scamtracker i pomóż tysiącom innych konsumentów uniknąć tego samego oszustwa. Więcej informacji i porad na temat utrzymania domu zimą znajdziesz na stronie BBB. Polub nas na Facebooku, Twitterze i dodaj nas na Pintereście. Steve Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczyła:  Joanna Marszałek
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama