Co roku chodzisz na badania lekarskie, sprawdzasz krew, ciśnienie i ogólną sprawność fizyczną. To samo z zębami – coroczne wizyty pomagają wykryć wczesne problemy z próchnicą. A co ze zdrowiem psychicznym? Co wiesz na temat swojego charakteru, nastroju, odporności psychicznej, wrażliwości na bodźce czy psychopatologii? Im lepszy wgląd w zdrowie psychiczne tym większa samoświadomość i lepsza adaptacja życiowa. Świadomość stanu swojej psychiki pozwoli na działania zapobiegawcze i skuteczniejsze leczenie w razie potrzeby.
Oto kilka pytań, które możesz zadać samemu sobie by poznać stan swojej psychiki:
Jak oceniasz swój ogólny nastrój? Życie ma swoje wzloty i upadki, ciężkie dni zdarzają się wszystkim – problemy w pracy, chore dziecko, kłótnia z partnerem. W skali 1-10 jak oceniasz swój przeciętny dzień? Jeśli ta ocena wypadnie poniżej 5, to pomyśl, co mógłbyś zrobić, aby przeciętny dzień wypadał lepiej. Według naukowców, dobrostan psychiczny jest wówczas, gdy proporcje pozytywnych emocji do negatywnych są 3:1. Jeśli proporcja się nie zgadza, to zastanów się, czy problem tkwi w tym, że nie masz zbyt wielu pozytywnych emocji, czy też zalewają cię negatywne?
Gdybyś miał wybór, czy przeżyłbyś swoje dotychczasowe życie jeszcze raz tak samo? Pamiętaj, że jesteś twórcą swego życia, twoje wybory wzięły się z wolnej woli i to ty kształtujesz swoje przeznaczenie. Więc wybierz jeden przeciętny dzień ze swego życia: czy chciałbyś go przeżyć jeszcze raz? Dlaczego tak, dlaczego nie, czego brakuje w tym dniu, co mógłbyś zrobić, aby ten dzień był dniem pozytywnym?
Jakie problemy nie dają ci spokoju? Czasem chroniczne problemy, jak ból fizyczny czy psychiczny, nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą spowodować, że czujesz się jak w pułapce, bez nadziei, że cokolwiek byś nie zrobił to i tak nic się nie zmieni. Taka postawa jest doskonałą bazą dla depresji i nerwic. Antidotum na to jest podjęcie akcji, ruszenie naprzód za wszelką cenę, nawet wbrew sobie i wszystkim - by poczuć kontrolę nad własnym życiem. Zastanów się, czy jest coś, co mógłbyś zrobić, aby ulżyć sobie i posunąć się naprzód w rozwiązaniu tych problemów?
Czy jesteś w intymnym związku z drugim człowiekiem? Nie musi to być romans, ale może. Najważniejsze jest mieć relację z drugą osobą – partnerem, przyjacielem – z kim się czujesz bezpiecznie, kto cię zna, z kim możesz prowadzić głębokie konwersacje. Izolacja i osamotnienie zabijają psychikę. Podstawową ludzką potrzebą jest potrzeba więzi z innymi ludźmi. Co możesz zrobić, by pogłębić więzi z innymi ludźmi?
Czy twój związek partnerski ma równowagę? Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, ale tak samo równowaga. Związki, w których nie ma równowagi padają. Jeśli to ty dźwigasz ciężar za dwoje, nie czujesz się doceniany, nie dostajesz w zamian nic, to prędzej czy później uraza weźmie górę. A za nią poczucie osamotnienia w związku, braku kontroli, braku znaczenia. To podstawa do wyobcowania z życia i narodzin depresji. Zastanów się, co możesz zrobić, aby zrównoważyć swój związek? Dawaj partnerowi miłość, ale i bierz od niego tyle samo.
Czy czujesz się spełniony w pracy? Dla niektórych praca to tylko zawód, z którego mają pieniądze. Dla innych praca to kariera, część osobowości, droga wybita celami do osiągnięcia. Dla jeszcze innych praca to cel życia, znaczenie życia, powołanie. Zastanów się, czy czujesz satysfakcję ze swojej pracy? Jeśli nie, to co możesz zmienić, by twoja codzienna praca była bardziej satysfakcjonująca?
Czy masz pasję i cele, do których zmierzasz? Popatrz do przodu 3, 5, 10, 20 lat od dziś. Dla większości z nas to trudne pytanie, bo działamy na zasadzie autopilota, żyjemy, pracujemy, nie zastanawiamy się nad przyszłością. Ale to bardzo ważne, by zatrzymać się, wziąć głęboki oddech i wyobrazić sobie przyszłość. Zwerbalizowanie marzeń, postawienie celów, małych czy dużych, podążanie za pasją daje kontrolę nad życiem, a to nic innego tylko antidotum na poczucie bycia w pułapce, znudzenie i brak korzeni. Zastanów się, jakie marzenia możesz mieć i jak je kultywować? Bo w przeciwieństwie do innych istot na ziemi, masz wybory. Nawet, jeśli czujesz, że nie masz kontroli lub twoje wybory są ograniczone – wciąż je masz nawet, jeśli wydają się trudne. To ty decydujesz, jak twoje życie się toczy.
Zdrowie psychiczne jest integralną częścią witalności i zdrowia każdego człowieka. Zdrowie psychiczne to nie tylko nieobecność chorób psychicznych, to także stan umysłu, w którym osoba zdaje sobie sprawę z własnych możliwości, umiejętności radzenia sobie z trudnościami i stresem codziennego życia tak, by mogła pracować produktywnie i uczestniczyć aktywnie w życiu swojej społeczności. Zdrowie psychiczne jest fundamentem produktywnego myślenia, odczuwania emocji, współżycia z ludźmi i cieszenia się życiem. Dlatego też ochrona zdrowia psychicznego i zapobieganie problemom psychicznym powinna być priorytetem.
Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015
911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173
Tel. (847) 907 1166
Email: [email protected]
www.psychologicalcounselingcenter.com
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
Reklama