Z dniem 1 stycznia 2020 r. w Illinois staje się legalna marihuana na użytek rekreacyjny. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowych przepisów.
Kto może kupować marihuanę w celach rekreacyjnych?
– Mieszkańcy Illinois w wieku 21 lat i starsi będą mogli w dniu 1 stycznia nabywać marihuanę do celów rekreacyjnych w licencjonowanych punktach sprzedaży tzw. dispensaries. Sprzedaż w niektórych punktach rozpocznie się już o godz. 6.00 rano w nowy rok.
Jaki dokument tożsamości jest wymagany przy zakupie konopi indyjskich?
– W przeciwieństwie do programu marihuany medycznej przy zakupie konopi indyjskich do celów rekreacyjnych trzeba będzie przedstawić prawo jazdy albo stanowe ID.
Okazanie dokumentu tożsamości w punkcie sprzedaży ma na celu potwierdzenie, że jesteś rezydentem Illinois i masz skończone 21 lat.
Licencjonowane punkty sprzedaży będą korzystać z czytników elektronicznych do skanowania i weryfikacji ważności ID przedstawionego przez klienta.
Prawo stanowe zabrania przechowywania, wykorzystywania, udostępniania lub ujawniania informacji dotyczących dokumentów tożsamości.
Jaką ilość marihuany można posiadać?
– Mieszkańcy stanu Illinois będą mogli posiadać: 30 gramów marihuany, czyli uncję suszu kwiatostanu, 5 gramów koncentratu marihuany, 500 miligramów THC w produktach typy żelki, cukierki czy nalewki. Na przykład pojemnik zawiera 10 żelków po 10 mg każdy, więc cały pojemnik ma 100 mg. Prawo zezwala na zakup pięciu z nich. Osoby, które nie są rezydentami Illinois, będą mogły posiadać tylko połowę ilości wymienionych produktów. Za przekroczenie limitów dozwolonych prawem będzie można zostać aresztowanym. Nie ma znaczenia, czy marihuana zostanie zakupiona w licencjonowanym sklepie, czy na czarnym rynku. Policję będzie interesować ilość, a nie miejsce nabycia konopi indyjskich.
Czy można hodować marihuanę w domu?
– Tylko osoby wpisane do programu medycznej marihuany mogłyby hodować pięć krzaków konopi indyjskich w domu.
Gdzie będzie można marihuanę w Illinois?
Tylko w licencjonowanych punktach sprzedaży (dispensaries). Początkowo będą to miejsca, w których oferowana była już marihuana do celów medycznych. Do 1 maja 2020 r. stan przyzna licencje na 75 nowych aptek. Liczba ta wzrośnie do 110 do 21 grudnia 2021 r.
Gdzie jest zabronione zażywanie marihuany?
– W miejscach publicznych, w tym na ulicy lub w parku, na terenie szkoły (z wyjątkiem osób korzystających z marihuany do celów medycznych), w zakładach karnych. Zakaz będzie obowiązywać na terenie uniwersytetów i college’ów. Marihuany nie będzie można używać w towarzystwie osoby w wieku poniżej 21. roku życia. Zakaz będzie obowiązywał w pojazdach, czy podczas prowadzenia łodzi lub za sterami samolotu. Za złamanie tych zakazów będzie grozić mandat.
Gdzie będzie dozwolone korzystanie marihuany w Illinois?
– Z marihuany korzystać będzie można legalnie w domach i w mieszkaniach, czyli wewnątrz budynków, w większości w miejscach prywatnych.
W Chicago mieszkańcy będą mogli palić trawkę na własnym podwórku lub na balkonie. Burmistrz Lori Lightfoot i pełniący obowiązki komendanta policji Charlie Beck, zapewnili, że mieszkańcy nie będą w takich okolicznościach karani mandatami, chociaż prawo stanowe zabrania konsumpcji konopi indyjskich w jakimkolwiek „miejscu publicznym”. CPD uważa, że jeżeli ktoś używa marihuany na własnym podwórku lub balkonie „nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego”.
Kto będzie mógł wprowadzać zakaz?
– Miasta i powiaty będą mogły zakazać biznesom sprzedaży marihuany w ich granicach administracjach, ale nie zakaz jej posiadania przez indywidualne osoby. Każda osoba, firma lub właściciel nieruchomości będzie mógł zabronić korzystania z marihuany na terenie, który do nich należy.
A co z marihuaną w miejscu pracy?
– Prawo stanu Illinois zakazuje pracodawcom dyskryminowania pracowników za używanie substancji „legalnych” poza miejscem pracy. Pracodawcy mają jednak prawo do wprowadzenia zasady „miejsca pracy wolnego od narkotyków”, wprowadzać wymóg testów na obecność narkotyków i podejmować kroki dyscyplinarne w stosunku do pracowników, którzy złamią te warunki zatrudnienia.
Jakie jest opodatkowanie ?
– Sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych będzie opodatkowana w wysokości 10 proc. dla produktów z zawartością kannabinoidów THC na poziomie 35 proc. lub mniejszą, 20 proc. dla produktów spożywczych z marihuaną, i 25 proc. w przypadku stężenia THC powyżej 35 proc. Do tego będzie jeszcze naliczany standardowy podatek od sprzedaży stanowy i lokalny.
Miasta będą mogły jeszcze dodać tzw. specjalny podatek w wysokości do 3 proc., a powiat Cook do 3 proc., z kolei na obszarach poza granicami samorządów lokalnych (tzw. unincorporated) do 3,75 proc.
Legalizacja marihuany ma przynieść stanowi w pierwszym roku obowiązywania ustawy dochód w wysokości 57 milionów dolarów. Ustawodawcy przewidują, że suma ta wzrośnie do 140,5 mln dol. w drugi roku, a w ciągu pięciu lat od legalizacji nawet do 375,5 mln dol.
Przeszłość kryminalna a legalizacja marihuany?
– Wraz z wejściem w życie legalizacji marihuany rekreacyjnej w Illinois anulowane będą przestępstwa związane z posiadaniem do 30 gramów konopi indyjskich. Prokurator generalny stanu Illinois wyda decyzję o usunięciu wyroków z przeszłości kryminalnej oraz zniszczenia publicznych akt skazania lub aresztowania.
W przypadku skazania (w tym Class 4 felonies) za posiadanie od 30 do 500 gramów marihuany będzie można złożyć w sądzie wniosek o wyczyszczenie wyroku historii kryminalnej (expunge records of convictions), ale prokuratorzy będą mogli się sprzeciwić w tej sprawie.
Prawo federalne a legalizacja marihuany w Illinois?
– Marihuana w świetle prawa federalnego pozostaje nielegalnym narkotykiem. Zwykle federalne organy ścigania zwykle nie zajmują się przypadkami posiadania niewielkiej ilości marihuany, czy biznesami przestrzegającymi programów stanowych, ale problemy – nawet z powodu małej ilości narkotyku – mogą mieć imigranci starający się o zielona kartę czy o obywatelstwo.
Joanna Trzos
[email protected]
fot. Depositphotos.com
Reklama