Kolejny rok przeleciał jak z bicza strzelił, przed nami kolejne Święta Bożego Narodzenia. Przygotowania rozpoczynamy tradycyjnie od ulepienia pierogów oraz uszek z kapustą grzybami – najlepiej polskimi. Kolejnym etapem jest przyrządzenie zakwasu na barszcz, który swoje odstać w kuchni musi. Wysłanie świątecznych kartek do rodziny i znajomych jest kolejnym ważnym elementem przygotowań w moim domu (mam nadzieję, że również tę tradycję praktykujecie!). Bardziej zaawansowani kuchenni mistrze przygotowują już przez miesiąc piernik staropolski, który również musi dojrzeć do świąt aby niebiańsko rozpływać się w ustach – niestety w tym roku nie zdążyłam go przygotować, jednak mam nadzieję, że w przyszłym zmotywuje się do pracy odpowiednio wcześnie.
Kochani co prawda nie mam dla Was przepisu na piernik, jednak babka, która będzie występować w roli główniej na moim świątecznym stole, na pewno i w Waszych domach będzie podobnych hitem. Przygotowując testowe wypieki, ciasto to wygrało pierwsze miejsce w porównaniu z innymi równie dobrymi słodkościami. Muszę przyznać, iż każdej poczęstowanej osobie smakowało. Tak więc babka jest wypełniona cynamonem, orzechami włoskimi oraz jabłkami – to wszystko tworzy fantastyczną kompozycje smaków. Kubki smakowe szaleją z radości!
Czas przygotowania: 1 godzina i 30 minut
Składniki na 16-20 porcji:
2 sticks (240 g) masła
1 1/2 szklanki cukru brązowego
4 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3 szklanki mąki bezglutenowej
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżka mielonego cynamonu
3/4 łyżeczki gumy ksantanowej (pomiń, jeśli mąka już ją ma)
1 szklanka maślanki
3 szklanki jabłek (obrane i posiekane w kostkę)
1 szklanka orzechów włoskich (posiekanych)
Piekarnik rozgrzewamy do 325 stopni F (165 C). Formę na babkę z kominem dokładnie natłuszczamy (używam tłuszczu w sprayu).
W misie miksera miękkie masło miksujemy z cukrem na jasną masę.
Do masy wbijamy po jednym jajku, kolejno dodajemy pozostałe mokre i suche składniki. Miksuj jedynie do połączenia. Ciasto będzie gęste.
Wyjmij miskę z miksera, do masy dodaj jabłka oraz orzechy, za pomocą łopatki dokładnie wymieszaj. Tak przygotowane ciasto przekładamy do formy, na koniec wyrównując wierzch.
Ciasto pieczemy około 70 minut, do tzw. suchego patyczka (w zależności od piekarnika – babka może potrzebować kilku dodatkowych minut.
Wypiek studzimy w formie. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem.
Smacznego!
Kasia Maciejewska
Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!
W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.
Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.
Zapraszam na smaczną przygodę! E-mail: [email protected]
Adres strony: malewypieki.pl
fot.arch. Kasi Maciejewskiej
Reklama