Główna edycja festiwalu odbyła się w Warszawie od 24-27 października. W Wietrznym Mieście kinomani w ostatni weekend mogli oglądać filmy zrealizowane przez polskich emigrantów z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Anglii, Ameryki, jak również artystów z Polski. W ramach tej imprezy miały miejsce projekcje w Szkole Polskiej im. J. Słowackiego, w Jezuickim Ośrodku Milenijnym oraz w Muzeum Polskim w Ameryce.
EMiGRA to prekursorski festiwal filmowy o tematyce emigracyjnej, pokazujący życie Polaków poza krajem. Nasi rodacy rozsiani są po całym świecie i aby ułatwić im spotkanie ze sobą na kadrze filmowym, dziennikarze polskojęzyczni z różnych zakątków globu założyli oficjalną fundację w Polsce. Ułatwia ona współpracę filmowcom polskiego pochodzenia zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu. Jedną z ich głównych inicjatyw jest coroczne organizowanie festiwalu filmowego.
Uroczyste otwarcie 7. Festiwalu Filmowego EMiGRA 2019 odbyło się w sobotę 9 listopada w JOM. Spotkanie poprowadził Sławomir Sobczak, a gośćmi specjalnymi byli: dyrektor artystyczny Agata Lewandowski, mieszkająca zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie oraz Jacek Latałło, twórca i prezes korporacji Polish Television Chicago, jak również producent polskich programów telewizyjnych w USA.
Do tegorocznej edycji konkursu, który współfinansowany był przez Senat RP w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą, trafiły 42 zgłoszenia z całego świata. Wśród nich były filmy dokumentalne, krótkometrażowe, animowane oraz fabularne zrealizowane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.
Międzynarodowe jury w składzie: Bożena Intrator (USA), dr Małgorzata Przedpełska-Bieniek, Liliana Komorowska (Kanada), Krzysztof Magowski, Janusz Dymek, Piotr Latałło (USA) oraz Romuald Mieczkowski (Litwa) przyznało 7 nagród i 6 wyróżnień.
Grand Prix 7 EMiGRY 2019 otrzymał prawie jednogłośnie film „Zaćmienia” w reżyserii Oliwii i Jerema Tonteri z Finlandii. Złota EMiGRA 2019 trafiła do rąk Sol Janik z Argentyny za bardzo osobisty film p.t. „I stało się pięknem”. Srebrną EMiGRĘ za zdjęcia do filmu „Phantom” dostała Paulina Masternak z Anglii, a za muzykę – Julia Groszek za film „Arabski sekret”. Miedziana EMiGRA za reportaż historyczny „Moja dusza należy do Polski” została przyznana Monice Wilczyńskiej, natomiast w kategorii Women Power – Martinie Trepczyk z Austrii za film „My Womb”.
Wyróżnienie za nowatorski, hybrydowy projekt filmowy „Red Couch Story” odebrali Ela Kinowska i Piotr Sobierajski z Kanady. Wyróżnienie za film o odradzającej się polskiej miejscowości na Ukrainie „Pokucka Troja” otrzymał mieszkaniec tego kraju Mirosław Rowicki. Wyróżnienie dla polskiej dziennikarki, która śledzi losy Polaków na całym świecie trafiło do Moniki Meleń, w szczególności za film „Kobieta Skała”. Reżyserka Magdalena Marszałkowska z Austrii i producentka Małgorzata Wojcieszyńska ze Słowacji weszły w posiadanie wyróżnienia za ponadnarodową współpracę Polaków za granicą za teledyski „Gdyby prysły zmysły” i „Walc dla motyla”.
Za podróż wizualną w filmie pt. „Podróż” wyróżnienie zostało przyznane Marioli Wiśniowskiej z Niemiec, a Oldze Wasilewicz z Białorusi za film fotograficzny „Portret”. Nagrodę specjalną za wkład w porozumienie polsko-izraelskie otrzymał Jan Grzyb z TV Polonia za film „Izrael zaczął się w Polsce”.
Można całkowicie zgodzić się z mottem tej fundacji, że „EMiGRA to filmowa podróż z Polakami z całego świata w roli głównej”. Potwierdziło się to w zupełności podczas tegorocznej edycji festiwalu, gdyż twórcami nagrodzonych prac byli w dużej części młodzi Polacy mieszkający zagranicą, poszukujący swoich tożsamości i polskich korzeni.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama