Niecałe dwa miesiące po zamknięciu kościoła św. Wojciecha przez Archidiecezję Chicagowską, budynek kościoła wraz z działką i przykościelnymi budynkami za 4 mln dol. planuje kupić firma deweloperska City Pads. Deweloper nie ujawnił, jakie będą dalsze losy historycznego polskiego kościoła – informuje portal „Block Club Chicago”.
Niecałe dwa miesiące po odprawieniu ostatniej mszy świętej w kościele św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen, historyczny i ważny dla Polonii budynek znalazł zainteresowanego kupnem nabywcę. Jest nim firma deweloperska City Pads Chicago, specjalizująca się w budowie luksusowych apartamentowców. Deweloper znalazł się niedawno w ogniu krytyki po tym, jak zamalował słynny 45-letni mural w dzielnicy Pilsen.
Kościół św. Wojciecha, znajdujący się przy 1650 W. 17 Street w chicagowskiej dzielnicy Pilsen ma być sprzedany za 4 mln dol. W skład posesji zajmującej 2,1 akra, oprócz budynku kościoła wchodzi plebania, konwent, budynek szkoły przy-parafialnej i parking. We wrześniu 2018 roku Archidiecezja Chicagowska zatrudniła firmę SVN Chicago Commercial, aby sprzedała kościół św. Wojciecha.
Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku przez polskich imigrantów i przez dekady służył lokalnej polonijnej społeczności. Wraz ze zmianami na chicagowskiej mapie demograficznej parafia św. Wojciecha zmieniła swój etniczny charakter, a większość wiernych zaczęli stanowić Meksykanie. Polonijne i latynoskie środowiska związane z kościołem przez ostatnie lata walczyły o ocalenie historycznej świątyni. Ostatecznie Archidiecezja Chicagowska podjęła decyzję o sprzedaży kościoła św. Wojciecha, argumentując, że parafia nie jest wystarczająco liczna, aby utrzymać wymagający kosztownego remontu kościół.
Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka kościół św. Wojciecha. Kilka miesięcy temu SVN Chicago Commercial pomogła archidiecezji sprzedać pobliski budynek kościoła św. Anny. Nabywca – Evenlight Leavitt LLC zamierza przekształcić ten kościół na budynek apartamentowy. Przebudowę kościoła św. Wojciecha na luksusowy apartamentowiec może utrudnić zmiana w lokalnych przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Obecnie przepisy pozwalają na wybudowanie w tym miejscu wielopiętrowych budynków mieszkalnych, ale jeśli zatwierdzona zostanie zmiana przepisów zaproponowana w lipcu przez radnego Byrona Sigcho-Lopeza, w miejscu kościoła św. Wojciecha powstać będzie mógł wyłącznie park lub inna „otwarta przestrzeń”. Radny zaproponował zmianę przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym w geście solidarności z parafianami oburzonymi zamknięciem kościoła św. Wojciecha i planami jego sprzedaży.
(gd)
fot.Ewa Malcher
Reklama