Biało-czerwoni w grupie A za rywali mają jeszcze Czechy i Szwajcarię. To jedyna grupa na tegorocznym mundialu, w której zagrają wyłącznie europejskie ekipy. Z każdej puli do następnej rundy awansują po trzy najlepsze zespoły. Będzie to 18. występ biało-czerwonych w MŚ.
Impreza rozpocznie się meczem Włochy - Tunezja zaplanowanym na wtorek. Współgospodarzami 29. mistrzostw świata, oprócz Danii, są także Chorwacja i Norwegia. Finał odbędzie się 2 lutego w Oslo.
Lijewski jest bardzo zadowolony z pracy, jaką w okresie przygotowawczym wykonali zawodnicy i sztab szkoleniowy. Reprezentacja w ostatnim sprawdzianie wygrała w Płocku turniej 4Nations Cup, pokonując Austrię (31:19), Japonię (30:29) i Tunezję (33:24).
"Mamy swoje cele i będziemy o swoje marzenia walczyć. Pierwszym zadaniem jest awans z grupy" - przyznał selekcjoner.
Olimpijczyk z Pekinu przypomniał, że w przypadku awansu Polacy trafią na zespoły z grupy B. Będą w niej rywalizować obrońca tytułu - Dania oraz Włochy, Algieria i Tunezja. "To są teoretycznie słabsze drużyny niże te, które mamy u siebie. Możemy fajnie pograć" - ocenił, mając na uwadze trzy ostatnie ekipy.
Kierownictwo krajowej federacji przed drużyną Lijewskiego wyznaczyło cel, którym jest zakończenie turnieju na miejscach 9-14. Dwa lata temu biało-czerwoni zakończyli MŚ na 15. pozycji.
"Niemcy wicemistrzowie olimpijscy nawet gdy są słabi, to są mocni. Oni zawsze są w czołówce. Z nimi trzeba się poważnie liczyć. Mecz z Czechami będzie dla nas kluczowym. To doświadczony zespół, ale w naszym zasięgu. Szwajcaria to duża niewiadoma" - ocenił rywali z rundy wstępnej.
Zwrócił uwagę na nieobecność szwajcarskiego rozgrywającego Manuela Zehndera z SC Magdeburg. "On wykreował się jako lider, ale doznał ciężkiej kontuzji na początku stycznia. Jego rolę przejęło dwóch chłopaków, którzy też sobie radzą. To na pewno młodszy i mniej doświadczony zespół niż Czesi. Młodzi też mają swoje zalety. Mamy trzy bardzo trudne mecze w grupie" - dodał.
Polski sztab ma na wideo zgromadzone wszystkie mecze rywali z ostatniego okresu.
"To nie trema. Po prostu przed każdym meczem się denerwuję, niezależnie z kim gramy. Mam taki sam stres. Chyba zawsze tak będzie. To, że to są mistrzostwa nie ma żadnego znaczenia. To mecze, gdzie występują moi gracze, których prowadzę. Jako zawodnik stresu nie było, bo piłkę miałem w swoich rękach. Wszystko zależało ode mnie i kolegów" - przyznał. Z życzeń chciałby, aby jego "zespół pokazał to, co naprawdę potrafi".
Francja to najbardziej utytułowany zespół mundialu. W dorobku ma sześć złotych, dwa srebrne i cztery brązowe medale. Polscy szczypiorniści wywalczyli srebro w 2007 roku oraz trzy brązowe medale (1982, 2009 i 2015).
W mundialu po raz trzeci wystartują 32 zespoły. W pierwszej rundzie rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Po trzy najlepsze ekipy awansują do drugiej rundy z zaliczeniem wyników (bez meczu z najsłabszą ekipą). Grupa A ("polska") połączy się z pulą B. Zespoły z czwartych miejsc powalczą o Puchar Prezydenta IHF.
W rundzie wstępnej mecze będą rozgrywane w Herning (grupy A i B), Porecu (grupa C), Varazdinie (grupa D), Oslo (grupy (E i F) i Zagrzebiu (grupy G i H). Gospodarzami fazy głównej będą Herning, Varazdin, Oslo i Zagrzeb. Ćwierćfinały i półfinały zostaną rozegrane w Oslo i Zagrzebiu. Finał został zaplanowany na 2 lutego w stolicy Norwegii. Całość rozgrywek o Puchar Prezydenta IHF (o miejsca 25-32) odbędzie się w Porecu.
Podział na grupy MŚ piłkarzy ręcznych 2025:
Grupa A: Niemcy, Czechy, Polska, Szwajcaria
Grupa B: Dania, Włochy, Algieria, Tunezja
Grupa C: Francja, Austria, Katar, Kuwejt
Grupa D: Węgry, Holandia, Macedonia Północna, Gwinea
Grupa E: Norwegia, Portugalia, Brazylia, Stany Zjednoczone
Grupa F: Szwecja, Hiszpania, Japonia, Chile
Grupa G: Słowenia, Islandia, Kuba, Republika Zielonego Przylądka
Grupa H: Egipt, Chorwacja, Argentyna, Bahrajn
Kalendarz spotkań grupy A (Herning, Dania)
15 stycznia
Czechy - Szwajcaria
Niemcy - Polska
17 stycznia
Czechy - Polska
Szwajcaria - Niemcy
19 stycznia
Polska - Szwajcaria
Niemcy - Czechy