Uroczysty odpust Matki Bożej z Góry Karmel u ojców karmelitów bosych w Munster w Indianie odbywa się zawsze w niedzielę po oryginalnych obchodach święta w Izraelu, aby w odpuście mogło uczestniczyć jak najwięcej osób. W tym roku przypadł on w niedzielę 21 lipca.
Każdego roku 16 lipca tysiące ludzi na świecie celebruje święto Matki Bożej z góry Karmel, położonej u wybrzeża Morza Śródziemnego, na północy Izraela. Święto znane jest także jako Wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. To patronalna uroczystość sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich tych, którzy noszą ,,szatę Maryi” czyli szkaplerz, przekazany ludzkości przez Matkę Bożą w 1251 roku za pośrednictwem ówczesnego generała zakonu karmelitów św. Szymona Stocka.
Świętowanie w Munster z okazji wielkiego, dorocznego odpustu ku czci Matki Bożej z Góry Karmel rozpoczęło się w południe mszą świętą koncelebrowaną, którą odprawił ojciec Bartłomiej Stanowski, podprzeor wspólnoty ojców karmelitów bosych wspólnie z gościem z Polski, ojcem Krzysztofem Pisanko, paulinem z Jasnej Góry.
Eucharystia pierwotnie była zaplanowana na zewnątrz, w ogrodowym klasztorze przy grocie Matki Bożej, ale ze względu na zapowiadane opady deszczu została przeniesiona do świątyni.
Na rozpoczęcie spotkania Eucharystycznego, w asyście chorążych Związku Podhalan w Ameryce Północnej, świeckich z zakonu karmelickiego i członków Wspólnoty Czcicieli Matki Bożej z Munster uroczyście wniesiono na ołtarz figurę Matki Bożej Szkaplerznej.
Pierwsze i drugie czytanie zaprezentowali świeccy zakonu karmelickiego. Ewangelię według św. Jana odczytał paulin, ojciec Krzysztof Pisanko.
Homilię, podczas której o tym, jak bardzo ważne dla karmelitów bosych jest to, że Matka Boża objawiła się karmelitom i dała im znak szkaplerza świętego wygłosił ojciec Bartłomiej Stanowski.
Ojciec Stanowski mówił między innymi o przywilejach szkaplerza świętego danych każdemu, kto będzie naśladował Matkę Bożą w swoim życiu i będzie nosił szkaplerz święty. Wspominał wielkiego polskiego świętego Jana Pawła II, który również nosił szkaplerz, obecnie przechowywany w muzeum wadowickim. Na zakończenie kapłan zwracając się do wiernych poprosił: – Zaufajcie Matce Bożej, oddajcie się Jej, podziękujcie i zastanówcie się jak Ją naśladować.
Paulin, ojciec Krzysztof Pisanko zapewnił karmelitów o modlitwie i pamięci w czasie Apelu Jasnogórskiego.
Renata Komar ze Wspólnoty Czcicieli Matki Bożej z Munster współodpowiedzialnej za zorganizowanie odpustu przedstawiła jesienne plany odświeżenia kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej i poinformowała o przeznaczeniu dochodów z odpustowego pikniku na potrzeby wspólnoty karmelickiej.
Przed i po mszy świętej z gościnnym koncertem wystąpił polski zespół wokalny Polskie nadzieje z Kanady. Rodzinne trio, rodzeństwo Zalewskich usłyszeliśmy w składzie: Marysia, Michał i Julia.
Podczas pikniku w ogrodach klasztoru były serwowane specjały polskiej kuchni, lody, ciasto i napoje. Po południu ojcowie karmelici zaprosili do udziału w nabożeństwie nieszporów maryjnych.
Po nabożeństwie była możliwość przyjęcia szkaplerza świętego dla wszystkich, którzy jeszcze do tej pory do szkaplerza nie byli przyjęci. Ponadto wierni mogli włączyć się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama