Cała Polonia zaproszona na historyczną polską mszę do kościoła św. Wojciecha
- 07/05/2019 07:36 PM
W niedzielę, 7 lipca o godzinie 8 rano w kościele pw. św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen zostanie odprawiona comiesięczna polska msza święta. Może to być historyczna polska msza w tej świątyni, wybudowanej przez emigrantów z Kraju nad Wisłą.
Przypomnijmy, że Archidiecezja Chicagowska poinformowała 23 czerwca, iż na mocy dekretu kardynała Blase’a Cupicha z dniem 15 lipca kościół zostanie zdesakralizowany i od tego dnia msze św. w kościele św. Wojciecha (St. Adalbert Church) nie będą odprawiane.
Dlatego cała Polonia jest zaproszona w sposób szczególny do uczestnictwa w historycznej Eucharystii o godzinie 8 rano w kościele pw. św. Wojciecha, pod adresem 1650 W. 17th Street w chicagowskim Pilsen, na południowym zachodzie miasta.
Tradycyjnie po mszy odbędzie się spotkanie wiernych przy kawie i pączkach w sali parafialnej przy kościele (do której wejście znajduje się z lewej strony od frontu).
W przeddzień, w sobotę 6 lipca od godziny 10 rano koordynatorzy przypominają o możliwości przyłączenia się do prac porządkowych i dekoracyjnych w świątyni przed niedzielną mszą. Wolontariusze powinni być zaopatrzeni we własne środki czystości.
Polonia chicagowska prowadzi od około trzech lat starania o uratowanie przed likwidacją zabytkowego kościoła, wybudowanego przez polonijnych imigrantów. Organizacja pn. Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha (Save Saint Adalbert Church) wciąż ma nadzieję na ocalenie świątyni. Trwają rozmowy z kolejnym zakonem, który mógłby objąć zarząd nad kościołem. Wcześniejsze tego rodzaju rozmowy nie przyniosły niestety oczekiwanych rezultatów.
Aktywiści latynoscy planują protest przed kościołem przeciwko jego zamknięciu w niedzielę 7 lipca o godz. 10 rano, a więc w porze mszy anglojęzycznej. Niektóre polonijne środowiska zachęcają, żeby dołączyć do Latynosów.
Kościół pw. św. Wojciecha jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 140 lat temu. Wokół niej koncentrowało się życie społeczne polskich imigrantów. Architektura świątyni urzeka swoim pięknem i historią. Wnętrze świątyni zostało wyrzeźbione w 35 tonach szlachetnego marmuru. Zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama