W Płocku 89. urodziny aligatorzycy Marty – najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych Europy
- 05/13/2019 04:33 PM
Pochodząca z Luizjany w USA i od 59 lat mieszkająca w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) samica aligatora missisipijskiego o imieniu Marta obchodzi 89-urodziny. To najstarsze zwierzę w europejskich ogrodach zoologicznych, a przy tym - z doświadczeniem filmowym.
W 1970 r. Marta zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowym już filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka” - komedii kryminalnej o super bohaterze Asie, detektywie wyjaśniającym tajemnicę znikającej w Warszawie wody podczas letnich upałów. Dziesięć lat wcześniej trafiła do ogrodu zoologicznego w Płocku, dzięki Polonii z USA i Argentyny.
Jak poinformowała w poniedziałek Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo, uroczyste przyjęcie z okazji jubileuszu Marty zaplanowano tam na sobotę 18 maja. Będą m.in. urodzinowe torty, jeden dla gości, zwłaszcza tych najmłodszych - słodki w kształcie krokodyla, a drugi - dla jubilatki, przygotowany z jej ulubionych przysmaków, ryb i owoców morza.
"Marta pochodzi z nieistniejącego już Reptile Jungle w Slidell w Luizjanie, gdzie wykluła się w 1930 r. Do zoo w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 r. wraz z samcem Pedro. Marta i Pedro zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA inżyniera Tadeusza Wągrowskiego w odpowiedzi na +Akcję Krokodyl+, polegającą na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla naszego ogrodu zoologicznego" – wyjaśnia Kowalkowska.
Jak przyznaje, "Marta nigdy niestety nie zaakceptowała Pedro", który z tego powodu - w grudniu 1960 r. -opuścił Płock i zamieszkał w zoo we Wrocławiu. "Jeszcze kilka razy próbowano łączyć Martę z innymi samcami aligatora, ale także bez powodzenia. Żaden z nich jej się nie spodobał. Ostatecznie uznano, że Marta woli wieść życie samotnicy" – opowiada Kowalkowska.
Wspomina także o epizodzie "gwiazdy filmowej" w długim życiu aligatorzycy, która już wtedy mieszkała w płockim zoo. "Latem 1970 r. Marta zagrała rolę krokodyla Hermana w telewizyjnym, kultowym już filmie Andrzeja Kondratiuka +Hydrozagadka+. Film powstawał nad Zalewem Zegrzyńskim. W pewnym momencie pojawiła się obawa, że Marta może wybrać wolność. Wszystko jednak dobrze się skończyło. Szczęśliwie, gdyż zapewne Marta nie przetrzymałaby zimowych chłodów" – przypomina Kowalkowska.
Dodaje, że obecnie Marta mieszka w terrarium, które zostało ostatnio dwukrotnie powiększone. "Karmimy ją raz w tygodniu, zwykle w środy, mięsem wołowym lub całymi rybami słodkowodnymi, płotkami czy leszczami. To bardzo łagodny krokodyl. Zawsze akceptuje opiekunów. W ostatnich latach jest może trochę mniej aktywna, ale zważywszy na jej wiek to chyba zrozumiałe" – podkreśla Kowalkowska.
Jak zapowiada, Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku rozpocznie oficjalne świętowanie 89. Urodzin Marty w sobotę 18 maja, w samo południe. Oprócz urodzinowych tortów i wspólnego odśpiewania "Sto lat" będą również warsztaty plastyczne, jubileuszowa foto galeria oraz konkursy z nagrodami, "wszystko w tematyce krokodylej".
"Marta jest wyjątkowa. To rekordzistka, jeśli chodzi o długość życia, wobec czego każde jej urodziny bardzo nas cieszą i będziemy je obchodzić dotąd, dokąd Marta będzie z nami. A jak widać, dobrze jej się z nami mieszka" – podkreśla Kowalkowska.
Aligator missisipijski (Alligator mississippiensis), nazywany też aligatorem amerykańskim, należy do rzędu krokodyli w gromadzie gadów. Osiąga długość 3 do ponad 5 metrów i masę ciała nawet od 100 do 300 kg. W warunkach naturalnych zamieszkuje brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części USA.
Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 8,8 tys. zwierząt z 573 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)
fot.ZOO Płock/Facebook
Reklama