Rubryka „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Klientami. Przedstawiamy pytania, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi.
Rubryka pojawia się co dwa tygodnie na łamach ,,Dziennika Związkowego”.
Pani Janina:
Mam 68 lat i za chwile stracę ubezpieczenie z pracy. Czy w moim wieku nadal mogę się kwalifikować na Medicare?
Robert Sobczak:
Z teoretycznego punktu widzenia powinna pani być na Medicare od 65 roku życia. Posiadanie ubezpieczenia z pracy nie pozbawia nas obowiązku aktywacji co najmniej części A Medicare i daje nam również możliwość zawieszenia części B właśnie ze względu na posiadanie ubezpieczenia z pracy. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do biura Social Security, by wystartować część A. Niestety część B będzie Pani mogła wystartować w pierwszym kwartale następnego roku z datą wejścia planu w życie 1 lipca roku, w którym składamy podanie.
Pan Krzysztof:
Chce wykupić dodatki do Medicare, jakie dokumenty mam przygotować?
Robert Sobczak:
Aby wykupić dodatki do Medicare potrzeba następujące dokumenty:
- prawo jazdy, lub stanowe ID
- nową karta Medicare z 11 cyfrowym numerem identyfikacyjnym
- lista lekarstw, z których korzysta pan w chwili obecnej
- lista lekarzy, z których usług pan obecnie korzysta
- dane z pana konta czekowego mogą być przydatne w niektórych sytuacjach.
Pani Krystyna:
Chce wykupić suplementy do Medicare, jaką formę płatności powinnam przygotować?
Robert Sobczak:
Zanim odpowiem na to pytanie chciałbym podkreślić, że jedyne koszty, z którymi będzie się pani musiała uporać są to koszty ubezpieczenia, pobierane bezpośrednio przez firmę ubezpieczeniową z pani Social Security Benefits albo z konta czekowego lub oszczędnościowego. Niektóre firmy pozwolą pani wysłać opłatę w formie czeka co miesiąc, kwartalnie lub rocznie w zależności od pani wyboru lub skorzystać z opłaty kartą kredytową. Żaden szanujący się agent nie powinien pobierać żadnych dodatkowych opłat za swoją usługę.
Pan Jan:
Mam tylko part A Medicare. Nie chce wykupywać part B, chce tylko part D na leki, koleżanka mi powiedziała, że nie jest to możliwe, czy to prawda?
Robert Sobczak:
Można nabyć plan zniżkowy na leki na receptę (część D) posiadając tylko i wyłącznie aktywną część A. Jest to jak najbardziej możliwe.
Pan Henryk:
Kiedy mogę zmienić mój plan Medicare Advantage na inny?
Robert Sobczak:
Panie Henryku, jeśli nie jest Pan posiadaczem Medicaid lub nie kwalifikuje się pan na specjalny okres zapisowy, następnym okresem, w którym będzie pan mógł zmienić swój plan Medicare Advantage na inny, będzie roczny otwarty okres zapisowy, który przypada między 15 października, a 7 grudnia każdego roku.
Pani Aniela:
Kiedy będzie następny roczny okres zapisowy na Medicare i czy będę mogła wtedy zmienić mój part D na inny?
Robert Sobczak:
Następny coroczny okres zapisowy, tak jak wspomniałem w pytaniu powyżej, przypada na okres między 15 października, a 7 grudnia. Tak, będzie pani mogła zamienić obecny plan zniżkowy na lekarstwa (part D) na inny.
Pan Kazimierz:
Czy plany na leki posiadają deductible?
Robert Sobczak:
Deductible jest jedną z odpowiedzialności klienta zdefiniowanych w przepisach związanych z systemem Medicare dotyczących części D Medicare. Niektóre plany zniżkowe na leki na receptę znoszą tą odpowiedzialność w zamian za wyższą stawkę miesięczną. Przypominam, że maksymalne możliwe deductible na rok 2019 wynosi 415 dol.
Robert Sobczak-Słomczewski, MBA

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, South Carolina, Texas, Virginia i Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.
Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.
Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.
fot.123RF