Wszystkie nowe samochody sprzedawane w Stanach Zjednoczonych mają pełną gwarancję (wymaganą przez prawo) na minimum 36 tys. mil lub 36 miesięcy, jeżeli przebieg samochodu w tym okresie będzie mniejszy niż 36 tys. mil. Wiele samochodów, zwłaszcza luksusowych, ma gwarancję dłuższą. W tabeli poniżej przedstawiłem gwarancje na wszystkie sprzedawane samochody w USA w roku 2019.
Uwagi dotyczące gwarancji
Gwarancja zwykle nie obejmuje elementów zużywających się, takich jak klocki hamulcowe, wymiana oleju, filtry oleju i powietrza oraz pióra wycieraczek. Niektórzy producenci oferują również bezpłatny serwis przez pewien czas, który obejmuje ewentualną wymianę tych elementów.
Większość producentów samochodów zapewnia też bezpłatną pomoc drogową.
Wielu producentów udziela dodatkowej, dłuższej gwarancji na układ przeniesienia napędu, która obejmuje większość części związanych z napędem samochodu, takich jak silnik, skrzynia biegów, przekładnia terenowa, osie i półosie napędowe oraz łożyska.
Producenci samochodów Hyundai, Kia i Mitsubishi udzielają dziesięcioletnich gwarancji dotyczących układu napędowego, ale tylko pierwszym nabywcom samochodu, a więc jest to korzystne tylko dla nabywców nowych samochodów. Jeśli planujesz kupić jeden z tych samochodów jako używany, to ta 10-letnia gwarancja nie dotyczy Ciebie. Dostaniesz tylko pięcioletnią gwarancję na 60 tys. mil, liczoną od daty pierwszej sprzedaży pojazdu.
W okresie gwarancyjnym wszystkie naprawy powinny być wykonane na koszt fabryki. Jedynym wyjątkiem są szkody zawinione przez użytkownika lub powstałe na skutek wypadku. Naprawy objęte gwarancją wykonywane są przez wszystkich autoryzowanych dealerów danej marki samochodu. Możemy więc jechać na naprawę gwarancyjną do dowolnego miejsca, choć na ogół najlepiej jest jechać do sprzedawcy, u którego kupiliśmy samochód. Przyjęte jest bowiem, że tacy klienci obsługiwani są w pierwszej kolejności oraz często oferowany jest im samochód zastępczy na czas naprawy.
Typy gwarancji
1. Gwarancja podstawowa.
Często określana jako “Bumper to bumper” – czyli “Od zderzaka do zderzaka”. Wymagana przez prawo, obejmuje absolutnie wszystkie elementy samochodu i ewentualne niezbędne regulacje. Często, po upływie pierwszych 12 miesięcy, wyłączone są z niej części wymagające wymiany okresowej: filtr powietrza, filtr benzyny, filtr oleju, świece zapłonowe, klocki hamulcowe, żarówki itp.
2. Układ napędowy (Power Train).
Popularna forma gwarancji obejmująca wyłącznie silnik, skrzynię biegów i resztę układu napędowego. Czasami uwzględnia pewną opłatę ze strony użytkownika (tzw. deductible) – zwykle od 25 do 100 dol. Gwarancja taka trwa od 5 do 7 lat lub od 50 do 70 tys. mil – w zależności od marki samochodu.
3. Gwarancje na zespół napędowy samochodów hybrydowych i elektrycznych.
W samochodach hybrydowych i elektrycznych zespół napędowy (ale nie silnik spalinowy, jeżeli taki silnik jest na wyposażeniu samochodu) jest podciągnięty pod wymagania federalne dotyczące emisji i zespoły te są objęte gwarancją na 8 lat lub 100 tys. mil.
5. Gwarancja przeciw korozji.
Zapewniają ją wszyscy producenci samochodów. Typowa gwarancja obejmuje okres siedmiu lat lub od 75 do 100 tys. mil.
6. Gwarancja na opony.
Nowe opony samochodowe nie są objęte podstawową gwarancją pojazdu. Gwarancja pochodzi od producenta opon i jest opisana zwykle w osobnej broszurze, którą można znaleźć w schowku samochodu. Gwarancja na opony chroni przed przedwczesnym zużyciem opon lub ich wadami fabrycznymi. Należy się upewnić, że opony są odpowiednio napompowane i zbierać pokwitowania z wykonanych rotacji kół, na wypadek składania roszczenia gwarancyjnego.
7. Gwarancja wynikające z przepisów dotyczących emisji spalin.
Wymagana jest przez przepisy federalne. Obecnie gwarancja ta dzieli się na kilka części. Generalnie obejmuje ona okres 8 lat lub 80 tys. mil. Przez pierwsze 2 lata lub 24 tys. mil gwarancja ta obejmuje wszystkie urządzenia, jeżeli samochód nie przejdzie testu spalin. W pozostałym okresie gwarancja ta obejmuje wyłącznie katalizator spalin oraz urządzenia kontrolujące pracę silnika i skrzyni biegów, czyli komputery (PCM, ECU).
8. Darmowe przeglądy i pomoc drogowa.
Oprócz gwarancji, wiele firm, zwłaszcza produkujących samochody uznawane za luksusowe, wprowadziło specjalne programy, dzięki którym nawet okresowe przeglądy wykonywane są za darmo. Dotyczy to również darmowego odholowania pojazdu w przypadku awarii.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.pxhere.com
Reklama