W kościele św. Wojciecha podczas comiesięcznej niedzielnej polskiej mszy św. celebrowano wspomnienie liturgiczne św. Błażeja – opiekuna w chorobach gardła oraz przypadające w przeddzień Eucharystii – 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego nazywane także świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Modlono się rówineż o uratowanie przed zamknięciem kościoła.
3 lutego, niedzielną Eucharystię ksiądz Andrzej Iżyk rozpoczął przypomnieniem, że zgromadziliśmy się przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, w kościele, którego patronem jest św. Wojciech i zbudowanym przez polskich imigrantów głęboko przywiązanych do Boga i Ojczyzny.
Serdecznie witając wiernych kapłan podkreślił obecność w świątyni parafian, choć parafii już dawno nie ma, a także innych, miłych gości: James Westa, Stevena Wójcika z Waszyngtonu i Bogdana Strumińskiego – wiceprezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału na stan Illinois.
Procesję do ołtarza tradycyjnie poprowadził niosący krzyż Antoni Perhon. Czytania zaprezentowały siostry Stękała – Elżbieta i Teresa. Psalm responsoryjny siostry-bliźniaczki zaśpiewały z bratem Karolem.
Po Ewangelii według św. Łukasza ksiądz Iżyk wygłosił homilię. Mówił o współczesnym człowieku, który stał się dla siebie Bogiem. Przestrzegał wiernych, że żadne prawo nie może stanąć w miejsce prawa Stwórcy nawiązując w ten sposób do liberalizacji ustaw aborcyjnych w Nowym Jorku. Przypomniał o celu niedzielnych spotkań wspólnoty: „Jesteśmy tu po to, aby uczyć się żyć według Ewangelii Jezusa”.
W modlitwie wiernych, którą odczytał Jan Olechny modlono się między innymi o kościół św. Wojciecha, aby służył wielu pokoleniom w przyszłości. W służbie ołtarza byli szafarze Eucharystii: Edward Czupryna i Jan Tracz.
Podczas minionej mszy świętej ksiądz Andrzej Iżyk wielokrotnie dziękował : Ewie Kobak, organistce i dyrektor artystycznej, orkiestrze dętej pod dyrekcją Andrzeja Wiśniewskiego, rodzeństwu Stękałów – drogim lektorom, Joannie Szmurło –odpowiedzialnej za przygotowywanie liturgii i oczywiście wiernym, bez których nie byłoby trwania tej świątyni.
Kapłan zapewnił wszystkich o pracy komitetu, aby kościół mógł funkcjonować i poprosił o modlitwę w tej intencji.
3 lutego, podczas niedzielnej, polskiej mszy św. celebrowano wspomnienie liturgiczne św. Błażeja – opiekuna w chorobach gardła oraz przypadające w przeddzień Eucharystii – 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego nazywane także świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Ksiądz Iżyk poświęcił przyniesione na mszę świece i poprosił, abyśmy zawsze szli za światłem Chrystusa.
Kolejna polska msza zostanie odprawiona w pierwszą niedzielę marca.
Po nabożeństwie wierni spotkali się w sali parafialnej na kawie i pączkach.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha
Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła Św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.
Jak przyłączyć się do ratowania kościoła?
Osoby, które chciałyby przekazać swe datki na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983
Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz.8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele Św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 wieczorem.
Rys historyczny
Kościół Św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia Św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich emigrantów. Jej wewnętrzną ornamentykę wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim z dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.
(inf. wł.)
Reklama