15 stycznia 2019 r., przypada 70 rocznica śmierci Mieczysława Haimana (1888-1949), założyciela muzeum chicagowskiego Polskiego w Ameryce, historyka Polonii, pioniera badań na temat emigracji polskiej w Stanach Zjednoczonych (okresu XVII-XIX w.) i odkrywcę jej wczesnych dziejów. Haiman opisywał w j. polskim i j. angielskim losy Polaków osiedlających się w różnych stanach oraz ich udział w wojnach amerykańskich.
Pozostaje jedną z najbardziej zasłużonych postaci dla Polonii amerykańskiej i Polski. Urodzony pod Lwowem, był marynarzem i podróżnikiem, aktywnym członkiem Sokolstwa Polskiego w Ameryce, poetą, dziennikarzem, pisarzem (m.innymi: 14 książek, pięć rozpraw naukowych, 20 publikacji popularnonaukowych, 65 ważniejszych artykułów prasowych, dwa opowiadania, 51 wierszy; ma też w dorobku dwa przekłady – razem 159 tytułów), tłumaczem, działaczem emigracyjnym, kolekcjonerem, archiwistą, bibliotekarzem, twórcą, donatorem i pierwszym kustoszem Muzeum Polskiego w Ameryce (1935-1949).
Stał na czele Polskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego, które od 1936 r., wydawało roczniki historyczne „Annals of the Polish Roman Catholic Union Archives and Museum”. Do śmierci kierował organizacją Polish-American Historical Association (1942), której periodyk „Polish American Studies” wychodzi do dziś. Wielokrotnie odznaczany – w Polsce i USA – m.in. Orderem „Polonia Restituta” (1932), Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury (1935), Złotym Orderem Legii Honorowej Związku Narodowego Polskiego w Ameryce (1936), odznaką Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (1938).
W Muzeum Polskim w Ameryce przechowywane są pamiątki po Mieczysławie Haimanie, niektóre z nich wystawione są w Pokoju Paderewskiego wraz z biurkiem, przy którym przez wiele lat pracował. Więcej informacji w wydaniu weekendowym.
Tekst: Halina Misterka, archiwa MPA
Reklama