W sobotę 1 grudnia w Copernicus Center polonijna młodzież uczestniczyła w niepowtarzalnej „Lekcji wolności i niepodległości”z Ritą Cosby. Spektakl z okazji chicagowskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę sponsorowany był przez firmę Lowell Foods.
Zebranych gości powitali: Piotr Janicki – konsul generalny RP w Chicago, Hubert Cioromski – prezes zarządu Fundacji Kopernikowskiej i Daniel Lach – dyrektor szkoły polskiej im. Jana Kochanowskiego. Obecni byli także przedstawiciele Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, członkowie Placówki 90 SWAP w Chicago oraz Paderewski Symphony Orchestra. Na uroczystość przybyli organizatorzy i sponsorzy wydarzenia – Iwona i Konrad Lowell.
Spektakl podzielono na dwie części. W pierwszej przez zagmatwane meandry historycznych wydarzeń, co rusz wplatających się w zwykłe życie, przeprowadziła licznie zebraną młodzież znana amerykańska dziennikarka Rita Cosby. Jest ona trzykrotną laureatką nagrody Emmy, byłą korespondentką Białego Domu oraz wieloletnią dziennikarką największych amerykańskich stacji telewizyjnych i radiowych FOX, NBC oraz WABC. Rita Cosby to także autorka bestsellerów, w tym książki pod tytułem ,,Cichy bohater”, która opowiada o losach jej ojca Ryszarda ,,Rysia” Kossobudzkiego – powstańca warszawskiego. „Lekcja wolności i niepodległości” była jej pierwszym spotkaniem z chicagowską Polonią.
Rita Cosby w oparciu o swoje zawodowe doświadczenie opowiedziała młodzieży o swoich relacjach ze zmarłym prezydentem George'm W. H. Bushem, a także o jego stosunku do spraw polskich, o „Solidarności” i Lechu Wałęsie. Zaprezentowała historię swojej rodziny i ojca, bohatera Powstania Warszawskiego, o którym napisała książkę „Cichy bohater”. Uczniowie mogli wysłuchać historii ,,Quiet hero” i dowiedzieć się więcej o bohaterstwie i poświęceniu Polaków podczas powstania warszawskiego. Kolejnym punktem programu były pytania, które po zakończeniu spotkania z autorką, młodzież chętnie zadawała.
W części drugiej scenę główną fundacji oddano we władanie uczniom łódzkiego 8 liceum im. Adama Asnyka. Spektakl zatytułowany „Pamiętnik Legionisty” opowiadał o czasach Legionów Piłsudskiego i bezpośrednio odnosił się do wydarzeń roku 1918, w którym Polska odzyskała niepodległość. Celem przedstawienia było zwrócenie uwagi na fakt, że we wspólnym zdobywaniu wolności ramię w ramię z Polakami stawali przedstawiciele mniejszości narodowych zamieszkujących ziemie polskie. Sztuka została wystawiona przez teatr z Łodzi, którego pobyt w Chicago zorganizowała fundacja Trzeci Wymiar Kultury.
W ponad trzygodzinnym programie uczniowie polonijnych szkół sobotnich mieli szansę dowiedzieć się, jak wywalczona została polska wolność, ile poświęcenia i walki wymagało, by ją utrzymać i co należy robić, by o nią dbać i unikać powtórek z historii. Dodatkowo firma Lowell Foods zakupiła i przekazała polskim szkołom 2 tys. książek pt. ,,Cichy bohater”.
Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski
Reklama