Urodziny Biało-Czerwonej sfinalizowały 10 listopada obchody stulecia Niepodległej w szkole sobotniej im. gen. Władysława Andersa w Chicago. Ogłoszono też wyniki konkursu z historii Polski.
– Dzisiaj nasza młodzież przygotowała okolicznościowy program. Mam nadzieję, że wprowadzi nas w atmosferę wielkiego patriotyzmu, umiłowania dla kraju, z którego pochodzą niektóre z naszych dzieci, rodzice lub dziadkowie. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim, którzy przyszli na naszą uroczystość. Pragnę serdecznie podziękować naszym gościom, którzy nigdy nas nie zawodzą i są razem z nami – powiedziała witając gości dyrektor szkoły Wanda Penar.
Wśród gości, którzy zaszczycili akademię swoją obecnością byli obecni: komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Zygmunt Goliński z kolegami, Andrzej Stano ze Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej, prezes Związku Sybiraków Eugeniusz Chmielowski, skarbnik wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Ewa Cholewińska, dyrektor ZNP Irena Hercik, komisarz Okręgu XIII Związku Narodowego Polskiego Wanda Juda oraz grupa byłych nauczycielek i działaczek ZNP.
W zaprezentowanym programie artystycznym uczniowie klasy szóstej pracujący pod okiem Doroty Malinowskiej i trzeciej liceum z panią Małgorzatą Harris przygotowały teksty, pieśni oraz muzykę dotyczącą historycznych wydarzeń oraz współczesności. Całość została wsparta pięciominutowym filmem. W finale spektaklu na salę wjechał urodzinowy tort. Dzieci wystąpiły w biało-czerwonych strojach oraz na scenie przyozdobionej wykonaną przez siebie scenografią nawiązującą do historycznych wydarzeń. Utwory na pianinie grał Jan Klimczuk.
Wyniki konkursu „Urodziny Biało-Czerwonej z historią w terenie” zorganizowanym dzięki wsparciu Wspólnoty Polskiej ogłosiła członkini jury Wanda Juda. Dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymali uczniowie klasy trzeciej i drugiej liceum. Trzecie miejsce z grona pięciu drużyn startujących w konkursie przypadło pierwszej klasie liceum. Na końcowy wynik złożyły się oceny, jakie uczniowie otrzymali po zrealizowaniu poszczególnych konkurencji. Między innymi udzielali odpowiedzi na pytania tematycznie związane z okresem walki o niepodległość Polski. Rozwiązywali rebusy i łamigłówki. Młodzież miała również zadania praktyczne takie jak wykonanie kotylionów w barwach narodowych, dmuchanie balonów, nauczenie się i zaśpiewanie pieśni niepodległościowej. Dodatkowym utrudnieniem było to, że tekst miał poprzestawiane wyrazy i należało wcześniej uporządkować je w prawidłowej kolejności. Wszystko to działo się na określonej trasie w promieniu dwóch mil od szkoły, którą uczniowie musieli pokonać w czasie dwóch godzin.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama