Halloween to jedno z tych świąt, które amerykańskie dzieci uczą się uwielbiać od najmłodszych lat – pełne atrakcji, sztucznego blichtru, podekscytowania strachem, zafascynowania grozą i wypełnione potężną dawką cukru w postaci zdobyczy zebranych przy okazji wędrówek od domu do domu. Halloween daje nam możliwość założenia maski i udawania kogoś zupełnie innego – możemy stać się superbohaterem, królem, diabłem, duchem, czy atrakcyjną pielęgniarką. Chociaż na jedną noc w roku możemy w pełni bezkarnie wejść w skórę dowolnego charakteru. Tu nikt nie wyśmieje nas, gdy pokażemy inną twarz. Schowani za maską anonimowości możemy bez lęku przed ośmieszeniem grać inną rolę. Ale ta anonimowość ma też ciemniejsze strony. W halloweenową noc czyhają zagrożenia.
Halloween i alkohol
Badania mówią że przeciętna konsumpcja alkoholu wzrasta w okresie święta Halloween o około 30 procent, szczególnie wśród studentów uczelni wyższych. Mieszanka fantazji halloweenowego wieczoru z anonimowością i alkoholem wyzwala wiele ukrytych żądz i niekonwencjonalnych zachowań. Czasem nawet odpowiedzialni dorośli zapominają, że ich wiejące grozą kostiumy nie oznaczają przyzwolenia na niewłaściwe zachowania. Izby przyjęć w całym kraju przepełnione są pacjentami z wypadków, napaści, gwałtów i tych niebezpiecznie upojonych różnego rodzaju używkami.
Halloween i agresywne zachowania
W Bostonie oszacowano, że w ten jeden wieczór przestępczość wzrasta o 50 procent w porównaniu do przeciętnej nocy. Niebezpiecznie jest także na drogach. O 35 procent więcej pieszych jest narażonych na potrącenia przez samochód w ostatnim tygodniu października niż w każdym innym tygodniu roku.
Halloween i lęk
Jak wiemy, wiele dekoracji i ludzkich zachowań może podnieść poziom lęku w okresie Halloween. Mieliśmy już społeczną panikę spowodowaną plagą krwawych klaunów, które podobno porywały i mordowały ludzi. Szczególnie małe dzieci mają żywą wyobraźnię i trudności z rozróżnieniem, co jest rzeczywiste a co udawane. Bujna wyobraźnia jest przyczyną, dlaczego dzieci mogą nagle zacząć bać się rzeczy czy sytuacji, które wcześniej nie wywoływały żadnego lęku. Dziecięce lęki mogą być szczególnie silne w okresie Halloween, kiedy przerażające dekoracje, kostiumy i maski straszą nas zewsząd, przy domach, w reklamach, a nawet w sklepach.
Jak pozbyć się lęku
Zadaj sobie następujące pytania: Czy twoje lęki są namacalne i rzeczywiste ?Czy masz potrzebę, żeby się bać? Czy potrafisz i w jaki sposób możesz przezwyciężyć lęk? Dlaczego masz lęk przed czymś, co i tak jest poza twoją kontrolą? Jeśli nie masz na coś wpływu, nie możesz tego kontrolować – nie trać czasu i energii na lęk.
Jak pozostać bezpiecznym w Halloween
Jeśli uznamy, że halloweenowy wieczór to czas wysokiego ryzyka, podejdźmy do sprawy spokojnie i z wyprzedzeniem. Takie sytuacje wymagają dobrego planowania. Halloween to nic innego, jak wielka impreza przebierańców, zorganizowana na wielką skalę i z wieloma uczestnikami. Trudno jest przewidzieć, gdzie można spotkać źródło niebezpieczeństwa. Kluczowe jest kontrolowanie siebie samego i umiejętne obserwowanie otoczenia pod względem możliwych zagrożeń. Musisz zaplanować wieczór: na ile przyjęć idziesz, ile czasu spędzisz na każdym z nich, z jakimi ludźmi będziesz miał do czynienia, czy będzie z tobą ktoś zaufany, i jak wrócisz do domu. Ważne jest wyznaczenie sobie czasu na biesiadowanie i nie przekraczanie go. Następna istotna kwestia to alkohol. Jak bezpiecznie z niego korzystać? Po pierwsze, zawsze należy go mieszać z napojami niealkoholowymi, czyli na wypitą butelkę piwa lub lampkę wina, warto wypić butelkę wody. Robiąc tak, kupujesz czas pomiędzy drinkami i rozcieńczasz alkohol. Wybieraj drinki z mniejszą koncentracją alkoholu, na przykład piwo lub wino zamiast wódki. Kontroluj ilość wypitego alkoholu, jeśli czujesz że zbyt kręci się w głowie zatrzymaj się, potańcz, porozmawiaj z kimś i zrób sobie przerwę w piciu. Kolejna szklanka wódki w tej sytuacji nie przyniesie niczego dobrego. I pod żadnym pozorem nie mieszaj alkoholu z lekami. Korzystaj z wieczoru, baw się dobrze i wynieś z Halloween jak najlepsze wspomnienia!
Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
fot.Patrick Seeger/Epa/REX/Shutterstock
Reklama