Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć rok produkcji samochodu, nie jesteś sam. W Stanach Zjednoczonych rok produkcji pojazdu nie jest taki sam, jak rok modelowy, czyli np. Toyota Corolla z rocznika 2018 w rzeczywistości wyprodukowany został w roku 2017. W rzeczywistości rok produkcji i rok modelowy zwykle nie są takie same.
O ile w Stanach Zjednoczonych nie odgrywa to większej roli, to jeżeli chcemy wysłać samochód do Europy, a zwłaszcza do Polski, data produkcji odgrywa istotną rolę. Bardzo często np. samochód Lexus RX 350 model 2016, w Polsce będzie rejestrowany jako model 2015 z uwagi na datę produkcji. Pamiętajmy, że mówimy o “roku modelowym” samochodu w porównaniu do “roku produkcji”. Jeśli chcesz po prostu znać rok modelowy swojego samochodu, pojawia się on na tytule własności twojego pojazdu, a także w dokumentach sprzedaży i rejestracji.
Jak ustalić rocznik modelowy
Rok modelowy jest łatwy do ustalenia na podstawie numeru seryjnego samochodu czyli tzw. VIN (od Vehicle Identification Number). 17-znakowy numer VIN jest widoczny w każdym samochodzie, za przednią szybą, w dolnym lewym rogu. Oprócz tego numer VIN można znaleźć na tzw. “tabliczce znamionowej pojazdu”, która zwykle znajduje się na przednim słupku drzwiowym po stronie kierowcy lub na wewnętrznej krawędzi drzwi kierowcy. Numer VIN jest też zwykle grawerowany na szybach samochodu i na wielu częściach.
Mając numer VIN możemy ustalić rok modelu pamiętając, że numery seryjne samochodów używają wyłącznie numerów od 1 do 9 (nie ma zera) i liter alfabetu łacińskiego z wyjątkiem pięciu liter, a mianowicie: I, O, Q, U, Z.
Numer seryjny VIN składa się z 17 znaków, z tego 10 znak to rok modelowy wg następującego klucza:
Samochody od rocznika 1980 do 2000 mają litery korespondujące z kolejnym rokiem a więc A to rok 1980, B to rok 1981, aż do Y, jako rok 2000. Od roku 2001 do roku 2009 na 10 miejscu znajdują się cyfry od 1 do 9. Od roku 2010 na 10 miejscu ponownie pojawiają się litery alfabetu: A – rok 2010, B – 2011, itd.
Jak ustalić datę produkcji samochodu
Informacja ta zawarta jest na tabliczce znamionowej samochodu. Można ją również znaleźć w historii samochodu podanej w którymś z serwisów oferujących historię samochodu takich jak Carfax lub Autocheck.
Informacja o dacie produkcji jest bardzo przydatna w momencie kiedy np. prowadzona jest akcja serwisowa (recall) i chcemy wiedzieć, czy nas ta akcja dotyczy.
Innym powodem, dla którego warto mieć świadomość daty produkcji pojazdu jest fakt, że niektórzy producenci pojazdów wprowadzają zmiany w samochodzie “w połowie roku”. Być może będziesz musiał dokonać jakiejś naprawy, która jest uzależniona od tego, czy konkretna data wyprodukowania samochodu będzie pochodziła z właściwego okresu czasu.
Gdzie samochód był wyprodukowany?
Numer seryjny VIN pozwala nam również określić, gdzie samochód został wyprodukowany.
Miejsce produkcji samochodu można ustalić na podstawie pierwszych dwóch znaków wg następującej zasady. Pierwsza litera od A do H to Afryka, litery od J do R – Azja, litery od S do Z – Europa. Trzeba pamiętać, że zasady oznakowania miejsca produkcji samochodu w Europie nie pozwalają na dokładne ustalenie miejsca produkcji z uwagi na fakt, że w Europie kraj produkcji, to miejsce, gdzie mieści się siedziba główna firmy, a nie fabryka. Stąd np. samochody Volkswagena produkowane w Czechach mogą mieć oznaczenie „W” – Niemcy, z uwagi na znajdującą się tam siedzibę główną firmy.
Cyfry od 1 do 5 – Ameryka Północna, 6 i 7 – Australia i Nowa Zelandia. Cyfry od 8 do 9 – Ameryka Południowa.
A oto oznaczenia bardziej popularnych krajów produkujących samochody:
USA – 1, 4 lub 5
Kanada – 2
Meksyk – 3
Japonia – J
Korea – K
Anglia – S
Niemcy – W
Indie – MA do ME
Polska – SU do SZ
Szwecja – YS do YW
Czechy – TJ do TP
Brazylia – 9A do 9E i 93 do 99.
Na podstawie numeru VIN możemy też odczytać wiele innych ciekawych informacji. Warto wspomnieć, że wszystkie samochody muszą mieć tak skonstruowany numer seryjny, aby zgadzał się z tzw, “check digit”, czyli z numerem “sprawdzającym”. Dziewiąty numer w numerze seryjnym jest właśnie tzw. numerem sprawdzającym, który ustalany jest przy pomocy specjalnej kalkulacji określającej ten znak. Stąd, nie jest łatwe przerobienie numeru seryjnego, ponieważ fałszerstwo jest łatwe do wykrycia, porównując cały numer seryjny do dziewiątego znaku.
Do tematu numeru VIN wrócę w jednym z następnych artykułów.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.123RF Stock Photos
Reklama