Podczas niedzielnej mszy polskiej 7 października został poświęcony obraz Miłosierdzia Bożego podarowany przez anonimowego darczyńcę.
Mszę świętą w języku polskim, w 27 niedzielę zwykłą roku liturgicznego odprawił ksiądz Andrzej Iżyk. Kapłan na początku Eucharystii przypomniał fakty z historii „złotego wieku” parafii św. Wojciecha, które przypadły na 53-letnie probostwo ks. Kazimierza Gronkowskiego.
Odwołał się do towarzyszących nam obecnie uczuć wdzięczności Bogu i parafianom za piękną świątynię i zaprosił wiernych do modlitwy do patrona, abyśmy się ponownie doczekali świetlanych lat istnienia kościoła św. Wojciecha. Zaapelował do wiernych, aby szukać sponsorów, „bo bez środków materialnych człowiek niewiele może zrobić”.
Czytania zaprezentowało rodzeństwo Stękałów: pierwsze z Księgi Rodzaju – Karol, drugie z listu do Hebrajczyków – Elżbieta. Rodzeństwo zaśpiewało psalm „Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi”. Następnie została odczytana Ewangelia według Świętego Marka „Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela”.
Podczas liturgii słowa ks. Andrzej Iżyk prowadził rozważania nad prawdą o małżeństwie, wskazując na złudny współcześnie trend „rzeczy jednorazowego użytku – użyj i wyrzuć”.
W tym kontekście kapłan nawoływał, „aby ciągle walczyć o trwałość małżeństwa, która leży u źródła szczęścia w rodzinie”. Dlatego podczas Eucharystii wierni w sposób szczególny modlili się o trwałość i jedność małżeństw i rodzin. Modlitwę wiernych tradycyjnie odczytał Jan Olechny. Przy udzielaniu komunii św. pomagali szafarze Eucharystii: Edward Czupryna i Jan Tracz.
Za oprawę muzyczną byli odpowiedzialni organistka Ewa Kobak oraz dzieci grające w orkiestrze dętej z kościoła „na górce”.
Na zakończenie mszy ks. Iżyk poświęcił słynący z łask obraz Miłosierdzia Bożego podarowany wspólnocie św. Wojciecha przez malarkę, która chciała pozostać anonimowa i wspólnie z wiernymi odmówił koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie w salce parafialnej były serwowane kawa i pączki.
Następna niedzielna msza polska zostanie odprawiona 4 listopada.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha
Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.
Jak przyłączyć się do ratowania kościoła
Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983
Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.
Rys historyczny
Kościół pw. św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.
(inf. wł.)
Reklama