W głębokim fotelu naprzeciwko mnie siedzi Krystyna. Oznajmiła na wstępie, że będzie płakać. Od pewnego czasu nie może poradzić sobie z emocjami. Jednego dnia jest szczęśliwa i zadowolona, następnego wpada w głębiny rozpaczy. Pytam, co obecnie dzieje się w jej życiu. Krystyna mówi, że nie odnajduje się w związku. Jest z kimś, kto uważa ją tylko za przyjaciółkę podczas gdy ona głęboko się zaangażowała. Oddaje tej osobie całą siebie, swój czas, wysiłki i poświęca swoje potrzeby. Odseparowała się od przyjaciół, odstawiła na bok zainteresowania, by być na każde wezwanie zranionego odejściem żony przyjaciela. Nie tędy droga, mówię jej. W każdym związku musi być równowaga, która opiera się na otrzymywaniu i braniu. Jeśli równowaga ta jest zaburzona i jedna osoba poświęca zbyt dużo, druga nie będzie w stanie dać jej w zamian tego samego. Ale jak pomóc Krystynie w jej walce z wymykającymi się spod kontroli emocjami?
Większość z nas przeżywa intensywne emocje, gdy dzieje się coś nieoczekiwanego, niepokojącego lub nadzwyczajnego. Gdy usłyszymy raniące słowa, gdy rozczaruje nas brak życzliwości ze strony kogoś bliskiego, gdy czujemy się zranieni, zdradzeni, czy przerażeni – nasze emocje mogą nas obezwładnić i wydać się niemożliwe do kontrolowania. Istnieją jednak metody, jakimi możemy się posłużyć, by kontrolować emocje, ale ich stosowanie wymaga systematycznej praktyki. Oto kilka wskazówek.
Odetnij spiralę negatywnych myśli
Kiedy w naszym życiu dzieje się coś niedobrego, możemy złapać się na tym, że nieustannie myślimy o tym wydarzeniu. Uporczywie myślimy, co jeszcze mogło się zdarzyć lub co mogliśmy zrobić, żeby tego wydarzenia nie było. To właśnie te nieustające myśli karmią nasze emocje bardziej niż samo wydarzenie. Aby kontrolować emocje musimy zatrzymać myśli, które je budują. Oczywiście łatwiej jest powiedzieć niż zrobić. Ale wszystko w życiu wymaga praktyki. Musimy negatywne myśli najpierw rozpoznać, potem zatrzymać i przekierować świadomie na inne tory. Możemy posłużyć się do tego grą z dzieciństwa: rozejrzyj się wokół i zacznij nazywać wszystkie przedmioty, które widzisz. Skupiasz się tym samym na neutralnym gruncie. Inną strategią będzie po prostu zmiana otoczenia – przejdź do innego pomieszczenia lub wyjdź na spacer. Świadomie naprowadź myślenie na inne tory. Emocje wówczas staną się mniej intensywne i zaczniesz się uspokajać.
Oddychaj głęboko
Może to zabrzmieć zbyt prosto, ale głęboki oddech aktywuje układ nerwowy, co pomoże uspokoić negatywne emocje, w tym złość i niepokój. Głębokie, spokojne oddychanie odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu emocji. Jak wiemy, podejmowanie decyzji pod wpływem emocji nie jest zdrowym rozwiązaniem. Gdy znajdziesz się w sytuacji, gdy obezwładniają cię negatywne emocje, poczekaj chwilę, weź głęboki oddech i rozważ spokojnie, co robić dalej.
Patrz na pozytywy
Gdy ochłoniesz z negatywnych emocji i zaczniesz jaśniej myśleć, postaraj się o trochę pozytywnej energii. Spróbuj popatrzeć na wszystko z innej strony. Na przykład, jeśli twój szef nakazał ci zrobić jakieś zadanie jeszcze raz, pomyśl, że to doświadczenie może pomóc ci się czegoś nauczyć i rozwiniesz się w swoim zawodzie. Lub gdy twój partner zrobił coś co cię zabolało. Tak jak w przypadku Krystyny, jej kryzys był okazją do poprawy komunikacji między nimi. Krystyna nauczyła się jasnego wyrażania swoich potrzeb. Szukanie pozytywów w negatywnej sytuacji nie zawsze jest łatwe, ale powiedzenie sobie “nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” zwykle ma swoje uzasadnienie.
Akceptuj
Nie na wszystkie rzeczy i zdarzenia możemy mieć wpływ, więc akceptowanie tych, na które wpływu nie mamy ułatwi nam kontrolowanie negatywnych emocji. Czasem trzeba odpuścić i przypomnieć sobie, by skupić się na tym, co jest w naszej mocy.
Zrezygnuj z kawy
Kofeina dodaje energii. Energia jest oczywiście czymś dobrym, ale kofeinowe pobudzenie może powodować odczucia podobne do paniki i zdenerwowania. Jeśli więc nie wiesz, co powoduje twoje zdenerwowanie, to może być to nadmiar pitej kawy. Jeśli jesteś czymś zestresowany, kawa może jedynie zaostrzyć twoje negatywne emocje i pogłębić bezsenność. Bezsenność jest sygnałem, że nie kontrolujesz zbyt dobrze swoich emocji.
Ćwicz
Jeśli wciąż nie możesz pozbyć się negatywnych emocji, zacznij ćwiczyć. Wysiłek fizyczny to szybka droga do poprawy nastroju. Przebiegnij się, popływaj, przejedź się na rowerze. Im większa intensywność ćwiczeń, tym większy ich wpływ na nastrój. Zmiany fizjologiczne, które odbywają się pod wpływem ćwiczeń są dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają trudności z wdrożeniem innych metod mających na celu kontrolę emocji.
Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
fot.pxhere.com
Reklama